Jak wyczyścić elewację po zimie?

Jak wyczyścić elewację po zimie?

Piękny dom to marzenie wielu osób. Gdy już jednak posiadamy upragnione lokum, musimy o nie odpowiednio zadbać. Jedną z koniecznych czynności jest mycie elewacji. Czy jest możliwe samodzielne i skuteczne mycie elewacji? Jakich narzędzi i środków najlepiej użyć? W naszym tekście znajdziesz garść porad dotyczących samodzielnego mycia elewacji i odświeżania domu po zimie!

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Elewacja budynku, jak każda inna powierzchnia, ulega zabrudzeniom. Jej regularne czyszczenie jest konieczne, aby zapobiec jej niszczeniu i jednocześnie zachować dobry wygląd budynku. Czy zawsze trzeba zatrudnić firmę do usuwania zabrudzeń? A może samodzielne mycie elewacji budynku jest możliwe? Jeśli chcesz poznać sprawdzone sposoby na zabrudzenia, to zapraszamy do lektury. Z naszego artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego elewacja domu się brudzi.
  2. Czym umyć elewację domu.
  3. Jak czyścić elewację.
  4. Jakie są najpopularniejsze metody czyszczenia elewacji.
  5. Co warto wiedzieć o planowaniu prac.
  6. Kiedy najlepiej impregnować elewację.

Czyszczenie elewacji domu — dlaczego jest konieczne?

Elewacja budynku, jak każda inna powierzchnia, ulega zabrudzeniom. Szczególnie jeśli budynek położony jest niedaleko ruchliwej drogi lub na piaszczystym, kurczącym się terenie. Na powierzchni ścian zewnętrznych gromadzą się osady nanoszone przez wiatr, deszcz, bywa także, że ściany porastają mchem. Stopień zabrudzenia elewacji zależeć będzie od ilości zabrudzeń oraz od rodzaju i struktury tynku.

Czyszczenie fasady budynku jest jednak konieczne, aby doprowadzić dom do oczekiwanego wyglądu i aby nie doprowadzić do degradacji czy zniszczenia elewacji. Mycie elewacji samodzielnie jest możliwe, należy jednak wiedzieć, jak to robić. Jak czyścić elewację, by zrobić to szybko i sprawnie?

Czego używać do mycia elewacji domu?

Mycie tynków zewnętrznych może z pozoru wydawać się skomplikowane. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czym czyścić elewację domu, aby doprowadzić ją do estetycznego wyglądu. Warto mieć świadomość, że nie wszystkie środki czyszczące domowego użytku sprawdzą się do różnych typów elewacji.

Jeśli planujesz gruntowne czyszczenie swojego domu to mamy dla Ciebie dobrą propozycję! Nasz zestaw produktów Wiosenny Błysk w domu i ogrodzie, z Rabatem 30% i Darmową Wysyłką to wszystko, czego potrzebujesz, by wyczyścić swój dom z zewnątrz! W skład zestawy wchodzą sprawdzone preparaty, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia.

wiosenny błysk

W składzie zestawu znajdziemy:

D-LUX Płyn do czyszczenia elewacji, ogrodzeń i dachów 1l

D-LUX Płyn do czyszczenia elewacji, ogrodzeń i dachów

Wchodzący w skład zestawy D-LUX Płyn do czyszczenia elewacji, ogrodzeń i dachów 1l to doskonały środek do czyszczenia elewacji we własnym zakresie. Jeśli zastanawiasz się czym wyczyścić elewację domu, to koniecznie wypróbuj właśnie ten produkt! Jest to wysoce skuteczny, zasadowy preparat czyszczący, przeznaczony do odświeżania elewacji, dachów i fasad. Produkt efektywnie usuwa nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia, takie jak sadza, zanieczyszczenia organiczne (np. resztki roślin, ślady owadów, produkty rozkładu) oraz substancje pochodzenia ropopochodnego, w tym oleje, smary i płyny chłodzące. Może być stosowany na każdy rodzaj elewacji, a jedna butelka wystarczy na około 100 m2 czyszczonej powierzchni.

Metody czyszczenia elewacji

Czyszczenie elewacji budynku może być wykonane na kilka sposobów w zależności od preferencji, rodzaju elewacji i stopnia zabrudzeń. Do najpopularniejszych sposobów należą piaskowanie, czyszczenie chemiczne, myjka ciśnieniowa oraz mycie ręczne z użyciem detergentów.

Dwa ostatnie sposoby uważane są za najbezpieczniejsze — szczególnie jeśli posiadamy tynki mineralne. O ile mycie ręczne nie niesie ze sobą ryzyka uszkodzenia elewacji, o tyle ciężko w ten sposób wyczyścić całą powierzchnię budynku. Stosowanie myjki ciśnieniowej (z ciśnieniem nie większym niż 80 barów) powinno pozwolić bezpiecznie umyć elewację. Właściwe ciśnienie plus dawka ciepłej wody z dodatkiem detergentu ograniczą mechaniczne uszkodzenia elewacji i jednocześnie usunąć nieestetyczne plamy, przywracając fasadom pierwotny wygląd.

Lanca teleskopowa — przydatne narzędzie

Mycie elewacji domowym sposobem może być równie skuteczne co czyszczenie tynków z pomocą profesjonalistów. Zastanawiasz się jak umyć elewację domu lub jak wyczyścić elewację z zacieków? Albo jak usunąć błoto z elewacji? Do skutecznego mycia fasad, w tym trudno dostępnych miejsc, najlepiej stosować myjkę ciśnieniową. Aby ciśnienie wody mogło dosięgnąć każdego fragmentu elewacji najlepiej z myjką ciśnieniową połączyć lancę teleskopową. Będzie to najwygodniejszy sposób na pozbycie się wszelkiego rodzaju zabrudzeń, takich jak błoto czy zielone naloty. Silny strumień wody sprawia, że czas czyszczenia elewacji jest krótszy, a dobry detergent (taki jak D-LUX Płyn do czyszczenia elewacji, ogrodzeń i dachów 1l) da najlepszy efekt czyszczenia.

Częstotliwość mycia elewacji

Częstotliwość mycia elewacji zależy od stopnia i typu zabrudzenia. Najpopularniejsza metoda, czyli mycie ciśnieniowe elewacji zazwyczaj jest przeprowadzana raz do roku. Jeśli jednak zabrudzenia szybko powstają w widocznym miejscu, to zabrudzenia ścian należy usuwać częściej.

Impregnacja elewacji

Aby zabezpieczyć fasadę budynków, warto zadbać o impregnację tynków. Specjalne preparaty impregnujące nakłada się na uprzednio wyczyszczonych fragmentach elewacji. Ważne jest tutaj dokładne wyschnięcie tynków po czyszczeniu — z tego względu do procesu mycia ścian zaleca się podchodzić wiosną lub w okresie letnim, gdy na dworze panują wyższe temperatury. Czynniki atmosferyczne mają ogromny wpływ na stan elewacji, dlatego, zanim przystąpimy do prac, warto śledzić prognozę pogody. W razie ryzyka opadów czyszczenie elewacji wysokim ciśnieniem oraz impregnację warto odłożyć na później.

Podsumowanie

Wiedza jak umyć elewację budynku samodzielnie pozwala na zaoszczędzenie sporych sum pieniędzy. Warto jednak wiedzieć jakie narzędzia, detergenty i środki chemiczne stosować do danego typu materiału. Dlatego zalecamy korzystać z naszych sprawdzonych produktów, które są dostosowane do różnych powierzchni i różnych metod czyszczenia, a jednocześnie gwarantują najwyższą skuteczność działania.