Główne kategorie

Przetłumacz na język

Czym wyczyścić pralkę? Jak ją odkamienić?

Czym wyczyścić pralkę? Jak ją odkamienić?

Współcześnie trudno jest sobie chyba wyobrazić gospodarstwo domowe, w którym nie ma pralki, prawda? Nowoczesne sprzęty AGD radzą sobie z praniem także bardzo delikatnych materiałów, dzięki czemu można całkowicie zrezygnować z prania ręcznego. Pozwoli to oszczędzić sporo czasu, a także wody. Jednak aby pralka spełniała w 100% swoje zadania, nie można zaniedbać czyszczenia pralki.

Regularne czyszczenie pralki jest niezwykle ważne, aby zapewnić jej prawidłowe działanie, a także właściwą higienę prania. Zaniedbana pralka może stać się siedliskiem grzybów, pleśni i innych drobnoustrojów, które mogą powodować nieprzyjemny zapach wydobywający się z wnętrza pralki. Z kolei odkładający się w pralce kamień może skrócić żywotność urządzenia.

Które elementy pralki wymagają regularnego czyszczenia ?

Czyszczenie pralki nie powinno zająć zbyt wiele czasu, zwłaszcza jeżeli nie będziesz o nim zapominać. Po wyjęciu prania warto zostawić uchylone drzwiczki bębna pralki oraz szufladkę na detergenty - dzięki temu resztki wody będą mogły swobodnie odparować.  Natomiast czyszczenie pralki powinno objąć kilka najważniejszych elementów pralki.

Drzwiczki

Czyszczenie drzwiczek to tak naprawdę głównie kwestia estetyczna - należy co jakiś czas ścierać wilgotną szmatką z płynem do mycia naczyń pojawiające się zabrudzenia i osadzający się na drzwiczkach kurz.

Bęben

Bęben pralki może ulegać zabrudzeniu kamieniem, pleśnią i bakteriami, dlatego regularne czyszczenie wnętrza pralki pomoże zapobiec powstawaniu nieprzyjemnego zapachu z pralki i rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów. Po zakończonym praniu zostaw otwarte drzwiczki.

Szufladka na detergenty

Pozostałości proszku lub płynu stosowanego do prania mogą tworzyć nieestetyczny osad, na którym może rozwijać się na przykład pleśń, która podczas prania przedostanie się do wnętrza pralki, aby temu zapobiec, należy co jakiś czas porządnie wyczyścić pojemnik na proszek.

Filtr

Filtr pralki zatrzymuje zanieczyszczenia z ubrań, takie jak nitki, włosy i kłaczki, a także drobne monety, klocki itp. Należy go regularnie czyścić, aby zapobiec jego zatkaniu i awarii pralki. Aby wyczyścić filtr, wyjmij go z pralki i umyj go pod bieżącą wodą. Możesz również użyć specjalnej szczoteczki do czyszczenia filtra, choć z powodzeniem zastąpisz ją starą szczoteczką do zębów. Zabezpiecz podłogę przed zalaniem, zanim rozpoczniesz czyszczenie filtra pralki.

Uszczelka drzwiczek

Tak naprawdę mało kto pamięta, że należy co jakiś czas także wyczyścić uszczelkę znajdującą się z przodu pralki. W tym gumowym kołnierzu mogą osadzać się resztki użytych do prania detergentów, brudna woda, a nawet zaginione skarpetki.

Te kilka prostych czynności wykonywanych regularnie zapewni skuteczne czyszczenie pralki i pozwoli ci cieszyć się czystym i pachnącym praniem i dobrze działającym urządzeniem. 

Czym umyć pralkę?

Czym wyczyścić pralkę, żeby nie śmierdziała? Takie pytanie pojawia się w internecie niezwykle często, ponieważ przykry zapach wydobywający się z pralki to dość częsty problem. Drugie, równie często stawiane pytanie dotyczy tego, jak odkamienić pralkę. Okazuje się, że oba problemy można rozwiązać bardzo prosto, przy pomocy produktów, które prawdopodobnie każdy ma w domu. Oto popularne domowe sposoby na czyszczenie pralki:

  • ocet: wlej do pustego bębna pralki 2 szklanki octu i uruchom cykl prania w wysokiej temperaturze, najlepiej 90°C. Czyszczenie pralki octem pomoże usunąć kamień i pleśń z bębna pralki, rozpuści także osady znajdujące się na podzespołach pralki mających bezpośredni kontakt z wodą;
  • kwasek cytrynowy: jeśli nie lubisz zapachu octu, możesz wyczyścić pralkę kwaskiem cytrynowym rozpuszczonym w cieplej wodzie, jego działanie jest identyczne, jak działanie octu;
  • soda oczyszczona: wsyp do pralki 1 szklankę sody oczyszczonej i uruchom puste pranie w temperaturze 60°C. Soda oczyszczona pomoże skutecznie usunąć brud i zanieczyszczenia z bębna pralki;
  • w przypadku kiedy masz bardzo zaniedbane wnętrze pralki, a soda oczyszczona i ocet nie dają sobie rady, można przeprowadzić czyszczenie pralki preparatem D-Lux Chloratos; po zakończeniu prania z tym płynem warto włączyć kolejny cykl prania, dzięki któremu upewnisz się, że pozostałości D-Chloratosa dobrze się wypłuczą;
  • wśród popularnych porad na to, jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami znajduje się też czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki.

Jak widać czyszczenie pralki domowymi sposobami, jest niezwykle łatwe!

Czym czyścić pralkę? Sprawdzone środki drogeryjne

Jeżeli domowe sposoby czyszczenia pralki nie przyniosą oczekiwanych skutków, możesz sięgnąć po gotowe preparaty chemiczne, które dostępne są w Laboratorium Pani Domu. Z odkamienianiem pralki poradzi sobie świetnie odkamieniacz, który może być używany także do zmywarki. Warto zaopatrzyć się też w środek do zmiękczania wody.

Doskonałym rozwiązaniem może być także innowacyjny preparat 3w1 do czyszczenia i pielęgnacji pralki. Jest to środek, który skutecznie usuwa nieprzyjemny zapach, osad z kamienia, brudu, resztki detergentów, pozostające we wnętrzu pralki, osady z przewodów i elementów grzejnych. Znajdujące się w nim związki antykorozyjne dodatkowo zabezpieczają metalowe części pralki przed korozją. W ten sposób zapewnisz sobie optymalną czystość pralki.

Jeśli w szufladce na detergenty albo na uszczelkach pojawi się pleśń, należy szybko się jej pozbyć - inaczej łatwo przenieść ją na prane ubrania. Aby skutecznie usunąć pleśń i pozostawione przez nią plamy, najlepiej jest użyć preparatu D-Lux Pleśń, który błyskawicznie poradzi sobie z takim problemem.