Główne kategorie

Przetłumacz na język

Czyszczenie wnętrza samochodu: jak sprzątać i odkurzać auto?

Czyszczenie wnętrza samochodu: jak sprzątać i odkurzać auto?

Czyszczenie wnętrza samochodu jest niemniej ważne niż mycie go z zewnątrz. Dbanie o higienę w naszych samochodach ma wpływ nie tylko na wrażenia estetyczne i komfort jazdy, ale także na zdrowie kierowcy i pasażerów. Jak czyścić samochód i czym czyścić wnętrze auta? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami!

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  1. Dlaczego warto regularnie czyścić wnętrze samochodu.
  2. Jaki preparat warto używać do konserwacji kokpitu.
  3. Jakie akcesoria będą przydatne do czyszczenia auta.
  4. Dowiesz się jak krok po kroku czyścić samochód.
  5. Dowiesz się jak dbać o skórzaną tapicerkę.

Czyszczenie wnętrza samochodu — dlaczego jest ważne?

Dbanie o samochód nie może ograniczać się do regularnego serwisowania i mycia karoserii. Odpowiednio dużo uwagi powinniśmy przykładać także do wnętrza samochodu — to właśnie tam bardzo często gromadzi się kurz, okruszki czy też inne zanieczyszczenia, powstałe w trakcie podróżowania.

I choć większość kierowców regularnie podejmuje się wysiłku czyszczenia tapicerki materiałowej, to nie należy zapominać, że regularnej konserwacji wymagają także wszystkie powierzchnie z tworzyw sztucznych. Zastanawiasz się jak dbać o kokpit i deskę rozdzielczą, aby zapewnić sobie higieniczną czystość i zatroszczyć się o dobry stan plastików w aucie?

Czym czyścić auto w środku? Poznasz nasz sprawdzony sposób!

Kompleksowe czyszczenie wnętrza samochodu jest zadaniem wieloetapowym. Jednym z ważnych kroków jest zadbanie o elementy wykonane z tworzyw sztucznych. I choć może się wydawać, że na czarnej desce rozdzielczej zabrudzeń nie widać, to one z pewnością są! Warto regularnie czyścić te elementy nie tylko z troski o estetykę, ale i swoje zdrowie. Czyszczenie bowiem pozwoli pozbyć się kurzu i bakterii, z którymi mieliśmy styczność w trakcie podróżny.

Odświeżanie wnętrza samochodu nie musi być trudne ani skomplikowane! Zastanawiasz się, czym wyczyścić auto w środku? Opracowaliśmy specjalny środek, który Ci to ułatwi!

D-LUX APCleaner 1l

D-LUX APCleaner 1l to nasz autorski preparat, który umożliwi szybkie i skuteczne czyszczenie samochodu wewnątrz! Jeśli zatem zastanawiasz się, jak odświeżyć wnętrze auta, to zachęcamy do jego wypróbowania!

D-LUX APCleaner 1 to uniwersalny preparat czyszczący, który można wykorzystać zarówno do czyszczenia auta, jak i różnych prac domowych. Doskonale nadaje się do pielęgnacji różnorodnych powierzchni, takich jak podłogi, meble, blaty kuchenne, ceramika łazienkowa oraz sprzęt AGD. Skutecznie czyści elementy wewnętrzne pojazdów, w tym deskę rozdzielczą, nawiewy i plastikowe detale. Jego skuteczna formuł znacznie przyspiesza sprzątanie auta i ułatwia utrzymanie wnętrza pojazdu w należytym stanie!

Cechy produktu:

  • Efektywnie usuwa kurz, zabrudzenia i eliminuje nieprzyjemne zapachy.
  • Nie pozostawia smug ani zacieków.
  • Tworzy warstwę ochronną, zapobiegającą szybkiemu osadzaniu się kurzu i brudu, co wydłuża czystość powierzchni.
  • Odświeża wnętrze, pozostawiając przyjemny zapach.
  • Gotowy do użycia – nie wymaga rozcieńczania

Jak wyczyścić samochód w środku z pomocą naszego środka? Jest to dziecinnie proste! Nanieś preparat bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię lub na ściereczkę, a następnie rozprowadź równomiernie i po chwili wytrzyj do sucha czystą, miękką i niepylącą ściereczką. W razie konieczności proces można powtórzyć.

Czyszczenie wnętrza samochodu — jakie akcesoria będą przydatne?

Sprzątanie samochodu w środku będzie wymagało nie tylko specjalistycznych środków czyszczących, ale też akcesoriów. Co warto mieć w swoim asortymencie, aby sprawnie doprowadzić wnętrza auta do należytego stanu?

  • Miękka, chłonna gąbka – idealna do delikatnego mycia powierzchni.
  • Ściereczka z mikrofibry o właściwościach antystatycznych (np. D-LUX Mikrofibra niebieska 40x40 cm 1 szt) — z jej pomocą łatwo i sprawnie wyczyścić plastiki w samochodzie.
  • Niepylące ręczniki papierowe (np. D-LUX - Ręcznik kuchenny 100 m) — są uniwersalnym narzędziem do czyszczenia, wycierania i polerowania. Warto zawsze mieć je w aucie — nie tylko podczas czyszczenia.
  • Plastikowa miska – przydatna do mieszania środków czystości lub przenoszenia wody
  • Mocny odkurzacz – może być to standardowy odkurzacz domowy, choć bez wątpienia najlepiej sprawdzi się mocny odkurzacz ręczny, wyposażony w miękką szczotkę i wąską ssawkę, które ułatwią dotarcie do trudno dostępnych miejsc.
  • Pędzelek – niezastąpiony do oczyszczania wąskich szczelin i kratek wentylacyjnych.
  • Środek do czyszczenia ekranów – będzie dobrym pomysłem w przypadku konieczności czyszczenia ekranów dotykowych oraz ekranów urządzeń nawigacyjnych.
  • Płyn do mycia szyb – w zaleca się wyczyszczenie szyb także od wewnątrz, pozwala to usunąć z nich zanieczyszczenia, poprawić widoczność i zmniejsza osadzanie się pary. Warto wypróbować D-LUX - Płyn do szyb i luster z funkcją Antypary 500 ml, który sprawdzi się zarówno do czyszczenia szyb, jak i lusterek samochodowych.
  • Środki do pielęgnacji skóry — będą potrzebne, jeśli posiadasz skórzaną tapicerkę, choć warto pomyśleć także o konserwacji pojedynczych skórzanych elementów (takich jak kierownica, dźwignia zmiany biegów czy hamulec ręczny).
  • Preparaty do prania tapicerki materiałowej — mogą pomóc w odświeżeniu wyglądu wnętrza i usunięciu drobnych plam. Choć efekty nie dorównują profesjonalnemu praniu z użyciem odkurzacza piorącego, pozwalają na samodzielne doraźne odświeżenie bez ponoszenia większych kosztów czyszczenia foteli.

Czym umyć wnętrze samochodu ze skórzaną tapicerką?

Skórzana tapicerka w aucie ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Piękne skórzane siedzenia nadają z pewnością pojazdowi eleganckiego wyrazu i są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Aby jednak tapicerka ze skóry przez wiele lat utrzymywana była w dobrej kondycji, musi być właściwie konserwowana.

Niektórzy do czyszczenia tapicerki stosują przypadkowe środki. Absolutnie tego nie zalecamy! Warto zaopatrzyć się w preparat przeznaczony do czyszczenia skóry — pozwoli on nie tylko usunąć zabrudzenia z siedzeń, ale również wpłynie na konserwację ich powierzchni.

Przykładem dobrego produktu jest Poliboy - Spray do intensywnej pielęgnacji skór 375 ml. Jest to preparat stworzony z myślą o intensywnej pielęgnacji wszystkich rodzajów gładkich i karbowanych skór, niezależnie od koloru. Doskonale sprawdza się również w przypadku skóry sztucznej oraz lakierowanej. Dzięki starannie dobranym składnikom odżywia i wzmacnia strukturę skóry, co pozwala zachować jej elastyczność. Środek nie tylko impregnuje, chroniąc przed wilgocią i plamami, ale także odświeża kolor, przywracając jej atrakcyjny wygląd.

W aucie warto też mieć Poliboy - Ściereczki do skóry 20 szt., które sprawdzą się doskonale do doraźnego czyszczenia tapicerki.

Mycie i sprzątanie samochodu — instrukcja krok po kroku

Przebywanie w czystym samochodzie nie tylko poprawia poziom naszej higieny, ale także samopoczucie. Jak posprzątać samochód, żeby zrobić to dobrze? Jak już wspomnieliśmy, mycie wnętrza auta to proces składający się z kilku etapów: mycia, odkurzania i konserwacji. Zastanawiasz się, co zrobić najpierw — mycie czy odkurzanie samochodu? Skorzystaj z naszych porad, w których podpowiemy Ci jak właściwie zadbać o swój samochód. Dowiesz się, co należy robić krok po kroku!

KROK 1

Sprzątanie zawsze warto rozpocząć od dokładnego odkurzenia auta. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z odkurzaczy dostępnych na stacjach benzynowych. Zadbaj o dokładne odkurzenie foteli, wycieraczek, bagażnika i wszelkich innych zakamarków, w których gromadzi się brud, kurz i okruszki.

KROK 2

Po odkurzeniu warto przeczyścić deskę rozdzielczą i pozostałe elementy plastikowe z zastosowaniem naszego preparatu D-LUX APCleaner 1. Następnie należy przetrzeć skórzaną tapicerkę (jeśli taką posiadamy). Do tych czynności warto wykorzystywać gąbkę lub ściereczkę z mikrofibry, które będą zwilżone za pomocą środa czystości.

KROK 3

Po zakończeniu czyszczenia elementy plastikowe i tapicerkę warto jeszcze raz przetrzeć z pomocą suchej ściereczki lub ręcznika papierowego. Po zakończeniu możemy zająć się szybami i lusterkami — należy dokładnie je umyć, także od wewnętrznej strony.

KROK 4

Na koniec warto zastosować samochodowe kosmetyki konserwujące i pielęgnujące. Pomogą one chronić wnętrze samochodu przed zniszczeniem i kolejnymi zabrudzeniami.