Główne kategorie

Przetłumacz na język

Czym czyścić fugi żeby był jak nowe

Czym czyścić fugi żeby był jak nowe

Czym czyścić fugi, żeby były jak nowe?

Fuga jest nieodłącznym elementem każdej powierzchni ułożonej z płytek. Mają za zadanie przede wszystkim, chronić ścianę czy też podłogę, przed wilgocią, która mogłaby przedostać się przez szczeliny występujące pomiędzy płytkami. Nie można jednak zapomnieć o jej funkcji czysto dekoracyjnej. Jednak, aby ją spełniała, konieczne jest utrzymanie fugi w czystości. Jest to zadanie często bardzo trudne i czasochłonne. Jak sobie z tym poradzić? Jak skutecznie czyścić fugi?

Fugi – dlaczego się brudzą?

Fugi to inaczej spoiny, które występują pomiędzy pojedynczymi płytkami. Ich grubość dobiera się w zależności od rodzaju, ale też wielkość wybranej płytki. Od tego też uzależniony jest kolor zastosowanej fugi. Odpowiednio dobrany powinien idealnie uzupełniać powierzchnię ułożoną z glazury. Z wyborem koloru fugi wiąże się również dylemat praktyczny. Z płytek układa się bowiem najczęściej podłogę w takich pomieszczeniach jak przedpokój czy wiatrołap. Jest to zatem powierzchnia bardzo narażona na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, w tym także błoto. Utrzymanie jasnej fugi w czystości stanowić będzie zatem nie lada wyzwanie. Są jednak sposoby na to, aby położona fuga prezentowała się estetycznie przez wiele lat.

Jak wyczyścić fugi?

Czyszczenie fug jest zadaniem dodatkowo utrudnionym przez fakt, że brud osadza się poniżej poziomu płytki. Jest tym samym wyjątkowo ciężki do usunięcia. Nie oznacza to jednak, że zabrudzoną fugę należy od razu wymienić na nową. Kluczowe jest regularne czyszczenie wspominanej powierzchni. Dużo łatwiej usunąć zabrudzenia na bieżąco niż w przypadku nagromadzonego tam przez lata kurzu czy nawet błota. W przypadku pomieszczenia takiego jak łazienka, fuga to miejsce, w którym często gromadzą się także resztki kosmetyków. Usuwanie wspomnianych osadów jest zarówno kwestią estetyczną, jak i ważną dla naszego zdrowia. 

Z całą pewnością pomocne okażą się specjalistyczne środki jak D-LUX płyn do czyszczenia fug. Preparat ten sprawdzi się zarówno w kuchni, łazience, jak i przedpokoju. Zaletą takiego płynu do czyszczenia fug jest również wysoka wydajność. Za jego pomocą wyczyścić naprawdę duże powierzchnie. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż domowe roztwory, które mogą powodować matowienie płytek.

Czym wyczyścić białe fugi?

Białe fugi są niezwykle estetyczne, ale niestety – mało praktyczne. To właśnie one są najbardziej narażone na zabrudzenia. Biała fuga wiąże się także z przebarwieniami, które są wyjątkowo trudne do usunięcia. W tym przypadku warto pamiętać, że duże znaczenie ma nie tylko zastosowana metoda i preparat do czyszczenia fug. Istotne są również użyte narzędzia. Ostre gąbki czy inne czyściki mogą bowiem uszkodzić powierzchnię fugi. Powstałe w ten sposób rysy będą nie tylko brzydko wyglądały, ale też ułatwią dalsze wnikanie zabrudzeń. Dużo lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po delikatne ściereczki, które nie naruszają gładkiej powierzchni fugi.

Jak zabezpieczyć fugi przez zabrudzeniem?

Środki chemiczne do czyszczenia fug to świetny wybór nie tylko ze względu na szybkość i łatwość usuwanie zabrudzeń. Często mają one również funkcję zabezpieczającą przed ponownym zbieraniem się brzydkiego nalotu. Zostawiają bowiem na powierzchni fugi powłokę, która utrudnia wnikanie tam brudu, ale także wody. W połączeniu z regularnym sprzątaniem powierzchni ułożonej z płytek sprawi to, że całość o wiele dłużej będzie prezentowała się czysto i estetycznie. 

Wybierając płyn do czyszczenia fug, zwróć również uwagę na zapach. Jeśli planujesz czyszczenie powierzchni wewnątrz domu, warto wybrać preparat, który nie będzie miał drażniącego zapachu. Przed myciem fug pamiętaj również o tym, aby zabezpieczyć skórę dłoni. Innym punktem, o którym warto pamiętać, jest zrobienie próby, jak fuga zareaguje na wybrany środek chemiczny. Warto zrobić to w niewidocznym miejscu, tak aby ewentualne odbarwienie spoiny nie rzucało się w przyszłości w oczy.