Główne kategorie

Przetłumacz na język

Czym czyścić fugi, aby wyglądały jak nowe?

Czym czyścić fugi, aby wyglądały jak nowe?

Czym czyścić fugi, aby wyglądały jak nowe?

Zwykle jakiś czas po remoncie fugi przestają wyglądać idealnie, a jak wszyscy wiemy, brudne fugi sprawiają, że najładniejsze nawet kafelki ścienne czy podłogowe kiepsko się prezentują. Jeżeli zastanawiasz się, czym wyczyścić fugi w kuchni albo w łazience, to mamy dla Ciebie doskonałą informację – brudne albo pożółkłe fugi można stosunkowo łatwo doprowadzić do pierwotnego stanu.

Przedstawimy tu popularne domowe sposoby na to, jak umyć fugi, podpowiemy też, po jakie gotowe środki watro sięgnąć. Jeśli chcesz dowiedzieć się czym najlepiej czyścić fugi, zapraszamy do lektury.

Czym czyścić fugi w kuchni i łazience?

Kuchnia i łazienka to miejsca, w których najczęściej spotykamy podłogi lub ściany wyłożone płytkami. Znajdujące się pomiędzy nimi fugi z założenia są pewnym dekoracyjnym wykończeniem płytek. Jednak na skutek tego, że zarówno w kuchni jak i w łazience dużo się dzieje, fugi bardzo szybko tracą swój idealny wygląd. Warunki panujące w kuchni i w łazience sprzyjają namnażaniu się drobnoustrojów na powierzchniach brudnych i wilgotnych, a takie z czasem stać mogą się fugi. 

W związku z tym czyste fugi to nie tylko kwestia estetyczna, ale także wielu przypadkach - zdrowotna. Jest to szczególnie ważne, gdy w domu są małe dzieci i zwierzęta. Czyszczenie fug to czynność, o której nie można zapominać, jeżeli chce się zapewnić swojej rodzinie bezpieczne otoczenie. Można to zrobić, wykorzystując znajdujące się w domu środki takie jak soda oczyszczona, ocet czy kwasek cytrynowy albo można sięgnąć po specjalistyczne środki chemiczne takie jak na przykład preparat marki D-Lux.

Czyścimy brudne fugi na podłodze sodą oczyszczoną 

Zanieczyszczenia w obrębie posadzki oraz płytek ściennych czy w kabinie prysznicowej są zjawiskiem normalnym i pojawiającym się w każdej łazience, czy też kuchni. Jednak aby nie doprowadzić do rozwoju pleśni w tych miejscach, należy na bieżąco usuwać pojawiające się zanieczyszczenia, a także regularnie przeprowadzać porządne czyszczenie fug na podłodze, nie jest to szczególnie trudnym zadaniem.

Najskuteczniejszą z tradycyjnie wykorzystywanych metod domowych, po które sięgają osoby, zastanawiające się, jak łatwo odnowić fugi, jest mieszanina octu z sodą. Jeśli chcesz wyczyścić fugi sodą oczyszczoną z dodatkiem octu - jeśli nie lubisz zapachu octu, może to być kwasek cytrynowy - posyp je sodą i polej kwaśnym płynem. Nastąpi dość burzliwa reakcja chemiczna, na skutek której pojawi się piana, a bąbelki poruszą przyklejone zanieczyszczenia, które będzie można łatwo usunąć. Kiedy mieszanina sody oczyszczonej i octu przestanie się burzyć, powierzchnię fug można wyczyścić na przykład szczoteczką do zębów, a następnie spłukać wodą i wytrzeć do sucha. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, żeby nie czyścić zbyt mocno i nie uszkodzić struktury fugi

Inne domowe metody czyszczenia fug 

Wiele osób zastanawiających się czym czyścić fugi na podłodze sięga po różnego rodzaju wybielacze. Jest to rozwiązanie skuteczne, aczkolwiek nie do końca bezpieczne, ponieważ środki tego rodzaju mogą doprowadzić do odbarwienia fugi, a najgorszym wypadku do jej zniszczenia i wykruszenia się. Wybielacz, wbrew swojej nazwie, może sprawić, że białe fugi zżółkną - do tego dochodzi nieprzyjemny, gryzący zapach.

Kolejnym domowym sposobem  na to, aby wyczyścić brudne spoiny, jest użycie mopa parowego. Gorąca para skutecznie rozpuszcza nawet uporczywe zabrudzenia, które później wystarczy usunąć wilgotną szmatką. Jednak nie każdy z nas posiada urządzenie do czyszczenia parą.

Nowoczesne sposoby na czyszczenie brudnych fug

W Laboratorium Pani Domu znajdziesz najlepsze sposoby na czyszczenie fug, czyli gotowe do użycia preparaty, po które warto sięgnąć, jeśli nie sprawdziły się domowe metody czyszczenia fug. Płyn D-Lux do czyszczenia fug jest mocno skoncentrowanym środkiem myjącym. Jego formuła pozwala pozbyć się trudnego do usunięcia brudu, a przy tym zabija bakterie oraz zarazki gromadzące się na powierzchni szczelin. Dzięki swojej konsystencji preparat świetnie sprawdzi się także na powierzchniach pionowych, na fugach między płytkami ściennymi albo na ścianach pod prysznicem.

Płyn D-Lux do czyszczenia fug pozwala szybko i dokładnie wyczyścić fugi na podłodze, wystarczy pokryć nim zabrudzone fugi, odczekać krótki czas, a następnie spłukać czystą wodą! Idealnie czyste fugi, których kolor wygląda jak nowy, uzyskasz bez konieczności szorowania. Preparat działa bardzo szybko, stosowany zgodnie z etykietą jest całkowicie bezpieczny dla fug - nie narusza ich struktury, wypłukuje jedynie nagromadzony w nich brud. Ponadto pomaga przywrócić dawny kolor! Nawet wyraziste fugi nie blakną pod jego wpływem, co ewidentnie wpływa na efekt końcowy oraz samozadowolenie z dobrze wykonanej pracy. Należy jednak zwrócić uwagę, aby preparat nie pozostawał na powierzchni zbyt długo - optymalnym czasem jest minuta, najwyżej kilka. W związku z tym, fugi najlepiej czyścić partiami, to pozwoli pilnować czasu działania płynu,

Jak widać, czyszczenie fug wcale nie musi być uciążliwe - wystarczy zastosować odpowiednią dla siebie metodę m.in. propozycję od Laboratorium Pani Domu. Dodajmy jeszcze, że podczas czyszczenia fug w łazience lub kuchni warto stosować rękawice ochronne, gdyż pomoże to uniknąć ewentualnych podrażnień skóry.