Domowe metody na udrażnianie rur kanalizacyjnych
Zatkana rura, toaleta albo odpływ w zlewie — nigdy nie jest to rzecz przyjemna, zdarza się ona jednak każdemu. Nie zawsze jednak jest wymagane wzywanie fachowców od hydrauliki. Istnieją domowe sposoby na zapchane rury, które często bywają skuteczne. Jak zatem poradzić sobie z zatkaną rurą i jaki jest najlepszy domowy środek do udrażniania rur?
Udrażnianie kanalizacji — dlaczego i kiedy jest potrzebne?
Dlaczego w ogóle dochodzi do zatkania rur? No cóż — najczęściej przyczyną zatkanego odpływu jest nieprawidłowa eksploatacja systemów odpływowych. Mówiąc krótko: sprawiamy, że do rur dostają się rzeczy, które nie powinny się tam dostać. Zbyt grube resztki jedzenia, kawałki opakowań, włosy — lista jest naprawdę długa. Czasami nie da się jednak skrupulatnie chronić odpływu przed wpadnięciem do niego różnych zabrudzeń — takie jest po prostu życie.
Gdy zauważamy, że woda w łazience lub odpływach kuchennych zaczyna wolno spływać (lub nie spływa w ogóle), a z umywalki do naszych nozdrzy dociera nieprzyjemny zapach, to oznaka zatkania rury kanalizacyjnej. Jest to moment, w którym należy działać. Nie trzeba jednak od razu wzuwać hydraulika — opracowaliśmy specjalne środki, które skutecznie udrażniają rury.
Udrażniacz D-LUX - nasz autorski sposób udrażniania rur
Zastanawiasz się jak odkamienić rury w domu i udrożnić ich przepływ? Opracowaliśmy specjalny środek, który pozwala to robić skutecznie, a jednocześnie może być stosowany do niemalże każdego rodzaju rur — jest po prosty bezpieczny i nie stwarza zagrożenia uszkodzenia instalacji! Wyjątkiem są rury i elementy wykonane z aluminium lub innych materiałów nieodpornych na działanie alkaliów.
Nasz udrażniacz do rur D-LUX sprawdzi się do oczyszczania zatkanego odpływu, rur kanalizacyjnych i syfonów. Usunie kamień, tłuszcz oraz organiczne zanieczyszczenia: emulguje, oraz hydrolizuje tłuszcze, białka, włosy i inne osady organiczne, powoduje ich rozpuszczenie i wypłukiwanie z oczyszczonych przewodów. Preparat sprawdzi się także do udrażniania kanalizacji. Dzięki temu, że skutecznie rozpuszcza zabrudzenia, usuwa także nieprzyjemne zapachy wydobywające się z rur. Radzi sobie nawet z poważnymi zatorami (choć czasami wymagane jest kilkukrotne zastosowanie preparatu).
Kolejną zaletą udrażniacza D-LUX jest jego uniwersalność. Preparat sprawdzi się zarówno do udrażniania rur łazienkowych (gdzie najczęstszym problemem zatorów są włosy zalegające w odpływie) oraz rur w kuchni, rozprawiając się z kamieniem i zalegającymi resztkami jedzenia.
Dzięki specjalnej formule udrażniacz do rur D-LUX usuwa zanieczyszczenia, pozostawia rury czyste i wolne od zatorów. Regularne stosowanie udrażniacza do rur pozwoli utrzymać przepływ wody w rurach na odpowiednim poziomie, a co za tym idzie, przyczyni się do większego komfortu domowników i pozwoli uchronić się od konieczności korzystania z usług hydraulika!
Jak stosować D-LUX do udrażniania rur?
Jak stosować udrażniacz D-LUX? Nie jest to trudne, choć postępowanie zależeć będzie od tego, czy działamy profilaktycznie, czy próbujemy udrożnić już zatkany odpływ:
Profilaktyczne użycie
Udrażniacz D-LUX warto stosować regularnie po rutynowym sprzątaniu łazienki lub kuchni. W tym celu wystarczy wlać około 50 ml środka do odpływu oraz pozostawić go na około 30 minut. Po upływie tego czasu wystarczy intensywnie spłukać odpływ wodą.
W przypadku pojawienia się pierwszych objawów zatkanej rury (wolno spływająca woda, pozostałości mydła wokół odpływu) należy wlać ok. 50 ml środka do odpływu i zostawić go na ok. 30 minut. Po tym czasie zamknąć odpływ i zapełnić zlew/umywalkę wodę do połowy, po czym szybko wyjąć korek i pozwolić, aby woda swobodnie swoim strumieniem wypłukała pozostałości zanieczyszczeń w odpływie.
Udrożnienie odpływu
Jeśli woda już nie chce spłynąć i stoi w zlewie, należy wlać ok. 200 ml udrażniacza na wysokości odpływu i pozwolić mu opaść do rury. Całość zostawiamy na minimum 2 godziny. Po tym czasie całość obficie spłukujemy gorącą (niewrzącą) wodą. Udrażniacz D-LUX jest gęstszy od wody, więc mimo stojącej wody swobodnie opadnie do rury do miejsca zatoru.
[FILM: https://www.youtube.com/watch?v=uIsyPtd7zJM]
Podstawą — profilaktyka!
Czyszczenie rur odpływowych bywa problematyczna. Aby uchronić się od większych problemów, warto stosować działania profilaktyczne, które uchronią przed zatkanym odpływem.
-
Nie wylewaj do rur tłuszczu po posiłkach — spływający do kanalizacji tłuszcz bywa najczęstszą przyczyną problemów z zatorami. Nie spływa on głęboko od razu, ale osadza się na ściankach rur. Staraj się możliwie unikać spłukiwania resztek tłuszczu po smażeniu oraz po posiłkach.
-
Drugą najczęstszą przyczyną zatorów są włosy. Staraj się zatykać odpływy sitkami z drobnym oczkami oraz regularnie je oczyszczaj — pozwoli to wyłapać większość włosów i tym samym uniknąć problemów z kanalizacją.
-
Jeśli masz twardą wodę, to problemem może być osadzający się kamień. Jak się okazuje, kamień może wchodzić w reakcję także ze… spłukiwanym mydłem. Raczej trudno jest unikać korzystania z mydła, natomiast rozwiązaniem może okazać się zamontowanie domowego zmiękczacza wody (tzw. filtra odwróconej osmozy). Jeśli jest to niemożliwe do zrealizowania, warto pamiętać o regularnym stosowaniu środków do udrażniania — takich jak właśnie nasz D-LUX. Powinno to zapobiec tworzeniu się większych, zbitych osadów.
Udrażnianie rur — domowe sposoby
Czy da się udrożnić rury kanalizacyjne, gdy nie mamy pod ręką dedykowanych środków? ”Domowe sposoby” z zastosowaniem środków kuchennych mogą być niestety zbyt słabe i zawodne w temacie udrażniania rur, zawsze jednak warto je znać — czasami mogą okazać się przydatne w sytuacji awaryjnej i pomóc doraźnie z zatkanym odpływem.
Do najpopularniejszych domowych sposobów należą:
1. Czyszczenie syfonu
Czasami strach ma wielkie oczy i powolne spływanie wody nie jest spowodowane przez zator w rurach, ale przez zatkanie syfonu. Bardzo często jego odkręcenie i oczyszczenie sprawia, że stan odpływu da się przywrócić do należytego porządku!
Warto pamiętać, że profilaktyczne i regularne używanie płynu D-LUX do udrażniania rur pomoże zapobiec zbieraniu się zabrudzeń wewnątrz syfonu, a tym samym uchroni nas przed koniecznością rozmontowywania i ręcznego oczyszczania tej części umywalki.
2. Naturalne udrażnianie rur — ocet do rur i soda oczyszczona
Domowe sposoby na zatkane rury mogą okazać się skuteczne przy mniejszych zabrudzeniach. Jedną z najstarszych znanych metod jest użycie mikstury złożonej z sody oczyszczonej oraz octu spirytusowego. Jak ją przygotować?
Szklankę sody wsypuje się do zlewu, następnie zalewając szklanką octu. Natychmiast należy zatkać odpływ i nie ruszać go przez kolejne 30 minut. Po upływie tego czasu odpływ zalewa się dużą ilością gorącej wody (najlepiej po prostu wlać do rury cały czajnik). Reakcja chemiczna, która zajdzie wskutek kontaktu mikstury z gorącą wodą powinna pomóc rozpuścić większość zabrudzeń. Podczas zalewania rur gorącą wodą należy zachować ostrożność — wydzielające się opary sody i octu mogą działać drażniąco. Metoda ta sprawdzi się na zabrudzenia wynikające z kamienia i tłuszczu, może jednak nie poradzić sobie z zatorami organicznymi.
3. Przepychaczka do rur
Domowe sposoby na przepychanie rur mogą okazać się skuteczne. Warto zaopatrzyć się w najprostszą przepychaczkę. Mimo iż może się wydawać niepozorna, to czasami z powodzeniem ratuje sytuację. Przepychaczkę kupimy w każdym sklepie z akcesoriami domowymi.
Pomoc hydraulika — czasem bywa konieczna
A co, jeśli ani domowe sposoby, ani sklepowe detergenty nie działają i rury nadal są niedrożne lub całkowicie zatkane? Cóż — czasami konieczna będzie pomoc fachowca. Firma udrażniająca rury posiada specjalny sprzęt (m.in. sprężyny udrażniające umożliwiające silne przepychanie rur kanalizacyjnych), które mogą się okazać ostatnim wyjściem w przypadku solidnego zatoru. Regularne udrażnianie rur odpływowych powinno jednak wystarczyć do uchronienia się przed koniecznością wzywania pogotowia hydraulicznego.