Główne kategorie

Przetłumacz na język

Jak wyczyścić przypalony garnek? Jak usunąć spaleniznę?

Jak wyczyścić przypalony garnek? Jak usunąć spaleniznę?

Prawdopodobnie każda pani domu ma swój sposób na to, aby wyczyścić mocno przypalony garnek. Część sposobów jest skuteczna, ale wymagają sporo pracy i cierpliwości, Niektóre są proste, ale nie przynoszą zadowalającego efektu. Jeżeli chcesz poznać skuteczne sposoby na to, jak wyczyścić przypalony garnek zapoznaj się z dzisiejszym artykułem! Podpowiemy w nim, jak skutecznie wyczyścić przypalony garnek, zaprezentujemy popularne metody domowe oraz wyjątkowo skuteczny preparat na przypalenia marki D-Lux.

Jak uratować przypalony garnek?

Każdy z nas, kiedyś zastanawiał się, czy można uratować przypalony garnek. Resztki spalonego jedzenia na dnie garnka to wyzwanie, z którym wcale nie tak łatwo sobie poradzić. Oczywiście spalony garnek można wyrzucić i kupić nowy, wiele osób woli jednak wyczyścić przypalony garnek, prawda? Jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej sensowne, zwłaszcza z ekonomicznego punktu widzenia. 

Najpopularniejszym sposobem na to, aby wyczyścić przypalony garnek, jest zalanie go ciepłą wodą i pozostawienie na jakiś czas. Namaczanie jest skutecznym sposobem pozwalającym na oderwanie od dna garnka przywierających do niego resztek jedzenia, jednak aby pozbyć się w całości przypalenia, należy solidnie wyszorować dno garnka, co w przypadku niektórych garnków może skutkować ich uszkodzeniem. Na przykład przypalony garnek z powłokami zapobiegającymi przywieraniu nie nadaje się do szorowania druciakiem.

Domowe sposoby na to, jak wyczyścić przypalony garnek

Zaschnięte zabrudzenia na dnie przypalonego garnka nie jednemu dały w kość, głównie ze względu na to, że konieczne było ich intensywne szorowanie, które często i tak nie przynosiło oczekiwanego skutku. Jednak zanim pozbędziesz się spalonego garnka, możesz wypróbować kilka domowych metod, wykorzystujących powszechnie dostępne produkty takie jak kwasek cytrynowy, sól kuchenna czy soda oczyszczona. Warto jednak zwrócić uwagę na dopasowanie sposobu czyszczenia do konkretnego typu garnka.

Czyszczenie przypalonego garnka solą

Na dno przypalonego garnka należy nasypać grubą warstwę soli i zalać ją małą ilością wody. Tak powstanie gęsta pasta, którą zostawiamy na kilka godzin. Po tym czasie można usnąć roztwór soli i umyć garnek gąbką i dokładnie wypłukać sól i resztki przypalonego jedzenia. W ten sposób możesz też oczyścić przypalony garnek od spodu.

Ocet na przypalony garnek

Wlej na dno garnka około 2-3 cm octu, a następnie postaw garnek na kuchence, doprowadź do wrzenia i gotuj jego zawartość przez chwilę. Pozostaw garnek z octem na kilka godzin albo nawet na całą noc, później delikatnie usuń przypalone resztki i wyczyść garnek. Jeżeli masz garnki emaliowane, pamiętaj, że nie powinno się do ich czyszczenia stosować octu, ponieważ można zniszczyć w ten sposób ich delikatną powłokę. Podobne działanie ma kwasek cytrynowy.

Czyszczenie przypalonego garnka sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona to kolejny domowy sposób na to, aby uratować przypalony garnek. Posyp dno garnka sodą oczyszczoną i dodaj trochę wody, aby powstałą gęsta pasta, którą należy rozprowadzić na dnie garnka. Pozostaw sodę na co najmniej kwadrans, a potem spróbuj umyć garnek ciepłą wodą. 

Wyczyść przypalony garnek za pomocą ryżu

Ten sposób pomoże wyczyścić przypalony garnek emaliowany, stalowy i aluminiowy. Na dno garnka wsyp szklankę ryżu i zalej go wodą. Ugotuj ryz do miękkości, a potem wylej wraz z przypalonymi resztkami i wyczyść powierzchnię garnka ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Pamiętaj jednak, że wystarczy chwila nieuwagi, ryż szybko chłonie wodę i łatwo możesz go przypalić.

Gotowe środki na przypalenia

Jeżeli domowe sposoby nie zadziałały i dalej zastanawiasz się czym wyczyścić przypalony garnek, możesz sięgnąć po gotowe produkty przeznaczone do zadań specjalnych. W Laboratorium Pani Domu znajdziesz rewelacyjny płyn na przypalenia marki D-Lux. To niezwykle skuteczny preparat, który w swoim składzie zawiera wodorotlenek sodowy oraz niejonowe substancje powierzchniowo czynne. 

Dzięki temu jest on niezwykle skuteczny na przypalenia, a to oznacza, że z niewielkim nakładem pracy jesteś w stanie uratować przypalony garnek lub patelnię. Wystarczy, że równomiernie naniesiesz płyn D-Lux Przypalenia na powierzchnię garnka, odczekasz kilka minut i gotowe! Przypalone garnki nie będą sprawiały Ci już problemu.

Warto dodać, że Płyn D-Lux Przypalenia skutecznie usuwa nawet bardzo mocne przypalenia. Jego formuła pozwala pozbyć się zabrudzeń nie tylko z powierzchni garnków, patelni, ale także grilli czy piekarników. Poza tym idealnie doprowadza do pierwotnego stanu szyby kominkowe, usuwa także tłusty osad z pieców konwekcyjno-parowych. 

Po płyn na przypalenie D-Lux sięgają chętnie w profesjonalnych kuchniach oraz korzystają z niego z powodzeniem osoby, które dużo gotują. Laboratorium Pani Domu zadbało o każdy aspekt pod względem skuteczności swojego środka. W pierwszej kolejności wykorzystało inhibitory korozji, nadając mu również właściwości biodegradowalne. W drugiej zastosowało wygodną butelkę do nakładania produktu. Dzięki niemu nie tylko pozbywasz się przypaleń - dodatkowo przywracasz blask swoim naczyniom.

PRZYPALENIA.jpg