Główne kategorie

Przetłumacz na język

Jak odetkać mocno zatkany zlew? Czym udrożnić odpływ?

Jak odetkać mocno zatkany zlew? Czym udrożnić odpływ?

Zatkany zlew kuchenny to dosyć częsty problem, który może być frustrujący i może utrudniać codzienne życie. Istnieje kilka sposobów na udrożnienie odpływu, są to zarówno metody domowe, jak i środki chemiczne. Najlepiej jest oczywiście zapobiegać zatkaniu się zlewu i pilnować, aby resztki jedzenia nie dostawały się do odpływu, czasami jednak trzeba udrożnić zlew kuchenny. 

Jeśli nie wiesz, jak odetkać mocno zapchany zlew, to koniecznie zapoznaj się z tym wpisem. Wyjaśniamy jak poradzić sobie z zatkanym zlewem bez konieczności wzywania fachowców. Podpowiemy jakie domowe metody pomogą pozbyć się tego dość powszechnego problemu.

Skąd wiadomo, że zlew jest zatkany?

To proste - jeżeli w komorze zlewozmywaka pozostaje zgromadzona woda, nawet jeżeli odetkasz korek, to masz zatkany zlew. Jeżeli woda spływa wolniej niż zwykle, to prawdopodobnie proces zatykania zlewu już się rozpoczął i to jest bardzo dobry moment, aby zapobiec całkowitemu zatkaniu się odpływu.

Czasami woda spływa całkiem dobrze, ale z rur wydostaje się nieprzyjemny zapach, wtedy warto także sięgnąć po domowe sposoby na odetkanie zlewozmywaka. W ten sposób unikniesz problemów z zatkanym odpływem.

Domowe sposoby na odetkanie zlewu 

Zapchany zlew to prawdziwy problem, któremu można łatwo zaradzić, wykorzystując popularne domowe metody. Najogólniej możemy podzielić je na mechaniczne metody przepychania oraz na metody wykorzystujące właściwości chemiczne produktów znajdujących się w każdej kuchni.

Przetykanie zlewu gorącą wodą

Niby wszyscy wiemy, że nie należy wlewać do zlewu gorącego tłuszczu, nawiasem mówiąc zimnego też nie, ale czasami każdemu może się to zdarzyć. W komorze zlewozmywaka myjemy tłuste garnki i patelnie, nie zastanawiając się nad tym, że możemy sobie w ten sposób zatkać zlew. Tłuszcz w połączeniu z wodą tworzy emulsję, która może osadzać się na ściankach syfonu i rury odpływowej zmniejszając jej przepustowość.

Dlatego pierwszym sposobem na zatkany syfon może być napełnienie go wrzącą wodą, do której można dodać płyn do mycia naczyń. Taka mieszanka dość skutecznie powinna poradzić sobie z tłuszczem, który po zastygnięciu zalega w odpływie. 

Jak odetkać zatkany zlew – metody mechaniczne

Jeżeli metody takie jak odetkanie zlewu sodą nie pomogą, należy rozważyć mechaniczne metody udrażniania rur. Najpierw warto sięgnąć po gumowy przepychacz, czyli gumowy kielich umieszczony na długim drążku. Jego użycie jest bardzo proste, należy umieścić kielich nad otworem odpływowym i energicznie poruszać drążkiem rączką przepychacza w górę i w dół. Wywołane w ten sposób podciśnienie pozwala pozbyć się zatorów utworzonych z resztek jedzenia.

Jeśli podejrzewamy, że zator znajduje się w dalszych częściach kanalizacji, potrzebna będzie sprężyna kanalizacyjna. Jej użycie wymaga nieco wprawy, sprężynę wprowadza się przez otwór przelewowy i wkręca się ją w głąb instalacji kanalizacyjnej, przepychając w ten sposób rury kanalizacyjne. Jest to bardzo skuteczna metoda, jednak nie każdy posiada w domu akcesoria tego typu.

Chemiczne środki – dobry sposób na skuteczne odetkanie zlewu

W sytuacji, gdy wyżej opisane metody nie odniosą oczekiwanego skutku i nadal masz zatkany zlew, warto sięgnąć po ogólnie dostępne środki chemiczne. Doskonałym środkiem na zatkany zlew może okazać się profesjonalny środek do udrażniania rur marki D-Lux. Jego innowacyjna formuła, w składzie której znalazł się wodorotlenek sodowy, z powodzeniem radzi sobie z problemami takimi jak tłuszcz, resztki jedzenia, skorupki jajek i inne zanieczyszczenia blokujące odpływ zlewu lub umywalki.

Za pomocą tego preparatu możesz szybko i skutecznie odetkać i udrożnić syfony i rury kanalizacyjne wykonane z tworzyw sztucznych, stali, żeliwa, betonu i ceramiki. Wystarczy wlać do odpływu od 50 do 200 ml nierozcieńczonego płynu i odczekać co najmniej 30 minut. Po upływie tego czasu wystarczy przepłukać odpływ wodą, w razie potrzeby proces można powtórzyć.

Używając chemicznych środków kupionych w sklepie, należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Preparaty tego typu zawierają składniki drażniące, dlatego nie powinno się ich używać bez rękawic ochronnych, należy też przechowywać je w miejscu niedostępnym dla dzieci.