Główne kategorie

Przetłumacz na język

Czym myć podłogę? Czego używać, aby nie zniszczyć jej powierzchni?

Czym myć podłogę? Czego używać, aby nie zniszczyć jej powierzchni?

Jak skutecznie umyć podłogę?

Jeżeli zastanawiasz się czym najlepiej myć podłogę, to w pierwszym rzędzie musisz zwrócić uwagę na to, z czego zrobiona jest podłoga w danym pomieszczeniu. Niektóre rodzaje podłóg wymagają specjalnego traktowania, na przykład drewniane podłogi nie lubią nadmiaru wody. Istnieje szereg domowych metod na usunięcie standardowo pojawiających się w kuchni plam, podobno całkiem nieźle poradzi sobie z tym roztwór z wody i połowy szklanki octu, jednak jeżeli nie lubisz zapachu octu, zdecydowanie lepszym wyborem do czyszczenia wodoodpornych powierzchni będzie płyn do mycia podłóg D-Lux.

Czym myć drewnianą podłogę?

  • Podłogę drewnianą najlepiej umyć używając specjalnego płynu do mycia drewna. Należy unikać używania silnych detergentów, ponieważ mogą one uszkodzić lakier lub olej, którym zabezpiecza się podłogi drewniane.
  • Po umyciu podłogi wykonanej z drewna należy ją dokładnie wytrzeć miękką ściereczką, aby uniknąć jej odbarwień.

Czym myć panele podłogowe laminowane i winylowe?

  • Do mycia paneli podłogowych należy używać specjalnego płynu do mycia paneli laminowanych i winylowych, źle dobrane detergenty do czyszczenia paneli mogą uszkodzić podłogę.
  • Podłogi laminowane zwykle nie lubią nadmiernej ilości wody, dlatego należy je myć wilgotną, a nie mokrą ściereczką, sprawdzi się też zwykły mop płaski, ale należy go dokładnie odcisnąć.
  • Mycie paneli podłogowych należy zakończyć osuszeniem powierzchni, można je na koniec wypolerować suchą szmatką.

Czym myć podłogę z płytek ceramicznych

  • Do mycia podłogi z płytek ceramicznych można używać różnych detergentów, np. płynu do mycia naczyń lub wyjątkowo skutecznego środka czyszczącego D-Lux przeznaczonego do powierzchni wodoodpornych.
  • Szczególną uwagę należy zwrócić na fugi - do ich wyczyszczenia można użyć płynu do czyszczenia fug D-Lux.
  • Mycie podłogi z płytek ceramicznych także należy zakończyć wytarciem jej do sucha - zapobiegnie to powstawaniu smug i nieestetycznych plam.

Podłogi z kamienia naturalnego

Mycie podłóg z kamienia naturalnego jest stosunkowo proste, na co dzień można używać do tego po prostu mopa i letniej wody, w przypadku trudniejszych do usunięcia zabrudzeń warto użyć specjalnego płynu do mycia kamienia. Podłogi z kamienia naturalnego są wrażliwe na kwasy, dlatego należy unikać używania środków zawierających składniki o właściwościach żrących.

Czym myć podłogi?

Mycie podłogi to nie tylko odpowiednio dobrane detergenty, ale także akcesoria różnego rodzaju. Możesz oczywiście umyć podłogę klęcząc na niej i używając do tego ścierki - z pewnością sprawdzi się to w przypadku trudno dostępnych miejsc, ale znamy jednak wygodniejsze rozwiązania na ich mycie. Jednak zanim przystąpisz do mycia podłogi, musisz ją dokładnie zamieść, pozbędziesz się w ten sposób drobnych zanieczyszczeń, usuniesz sierść zwierząt domowych. 

Najlepszym rozwiązaniem do mycia jest mop z mikrofibry, który skutecznie zbiera kurz i usuwa brud, a do tego nie pozostawia za sobą przemoczonej podłogi. Do codziennego sprzątania sprawdzają się także popularne mopy sznurkowe. Świetny będzie model wyposażony w ruchomy przegub obrotowy umożliwiający dokładne wyczyszczenie powierzchni pod meblami i wokół mebli bez konieczności schylania się.

Jeżeli zastanawiasz się czym myć podłogę po remoncie, to prawdopodobnie trzeba będzie sięgnąć po coś bardziej skomplikowanego niż klasyczne mopy płaskie. Na wszelkie zabrudzenia doskonale działa mop elektryczny Kärcher, ale na podłogach drewnianych należy używać go z dużą delikatnością.

Mycie podłóg może być przyjemne!

Czy wiesz, że mycie podłogi to nie tylko sposób na jej wyczyszczenie? Sięgając po płyny do podłóg D-Lux możesz dodatkowo wprowadzić do pomieszczenia piękny zapach. Do wyboru masz płyny o zapachu cytrusów, wiosennych konwalii, brazylijskich pomarańczy, a nawet gumy balonowej! Aktywne składniki płynu doskonale rozpuszczają, a następnie usuwają wszelkie zabrudzenia. Dodatek alkoholu sprawia, że podłogi błyskawicznie wysychają, nie pozostawiając smug. Płyn D-Lux do mycia podłóg nadaje się także do czyszczenia glazury, ram okiennych i wszystkich innych powierzchni wodoodpornych. Dzięki niemu możesz posprzątać prawie całe mieszkanie.

Podczas mycia podłogi należy również zwrócić uwagę na temperaturę wody. Woda powinna być letnia, a nie gorąca. Lepiej unikać gorącej wody, ponieważ może ona uszkodzić niektóre rodzaje podłóg.