Główne kategorie

Przetłumacz na język

Jak czyścić płytki łazienkowe?

Jak czyścić płytki łazienkowe?

Łazienki to pomieszczenia, które są przez nas intensywnie użytkowane. W dodatku to miejsca narażone na działanie wilgoci. Nic zatem dziwnego, że wymagają regularnej troski o czystość. Czym wyczyścić brudne płytki w łazience, by zrobić to szybko, sprawnie i skutecznie? Poznasz nasze sposoby na czyszczenie płytek łazienkowych!

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak skutecznie czyścić płytki w łazience.
  2. Jakich preparatów używać do czyszczenia płytek w łazience — także tych podłogowych.
  3. Jak zakonserwować płytki w łazience?
  4. Jak wyczyścić fugi.
  5. Jakich akcesoriów używać do czyszczenia płytek łazienkowych.
  6. Jakie są domowe sposoby na czyszczenie płytek łazienkowych.
  7. Jak czyścić poszczególne rodzaje płytek łazienkowych.
  8. Czego unikać podczas czyszczenia płytek w łazience.

Czyszczenie płytek w łazience — jak to robić?

Czyszczenie glazury łazienkowej z założenia nie powinno być trudne. W końcu płytki są materiałem, który stosunkowo łatwo utrzymać w czystości. Aby jednak tak było, kluczowe jest regularne i poprawne czyszczenie płytek łazienkowych. Gromadzący się przez dłuższy czas brud może okazać się trudny do usunięcia. Równie ważne jest stosowanie odpowiednich środków czyszczących i akcesoriów, aby nie uszkodzić powierzchni płytek.

Jeśli zastanawiasz się, czym myć płytki łazienkowe to jesteś w dobrym miejscu! Podpowiemy Ci, jakie środki usuną nawet uporczywe zabrudzenia i zadbają o wygląd twoich kafelków!

Czym wyczyścić płytki w łazience? Poznaj nasze sprawdzone środki

Regularne czyszczenie płytek w łazience jest niezwykle istotne. Nie tylko chroni przed powstaniem uporczywych i trudnych do usunięcia zabrudzeń, ale też jest kluczowe dla utrzymania należytego poziomu higieny w całym pomieszczeniu. Zabrudzone płytki powinny być myte regularnie — zaleca się ich czyszczenie przynajmniej raz w tygodniu. Szczególną uwagę przyłożyć należy do płytek pod prysznicem, które są najbardziej narażone na kamień, pleśń oraz osady.

Jeśli szukasz produktów, które umożliwią ci skuteczne i sprawne czyszczenie płytek, to sprawdź koniecznie rekomendowane przez nas preparaty.

1. D-LUX Łazienka 500 ml

D-LUX Łazienka 500 ml to nasz uniwersalny środek czyszczący, który kompleksowo zadba o czystość w Twojej łazience! A zatem jeśli zastanawiasz się, czym wyczyścić kafelki to zachęcamy bliżej poznać się z tym produktem!

D-LUX Łazienka 500 ml pozwoli Ci wyczyścić powierzchnie w całym pomieszczeniu. Jest to profesjonalny preparat przeznaczony do codziennego sprzątania wszystkich powierzchni kwasoodpornych: płytek, umywalek, muszli, wanien, brodzików i armatury łazienkowej. Gwarantuje doskonałą czystość. Posiada również właściwości antybakteryjne. Szybko i sprawnie usuwa osady z mydła, kamień i rdzę pozostawiając powierzchnię czystą i lśniącą.

Sposób użycia płynu jest niezwykle prosty, a wygodny aplikator ułatwia rozprowadzanie produktu. Aby wyczyścić wybrane powierzchnie, należy spryskać płynem zabrudzoną powierzchnię, zmyć wodą, a następnie wytrzeć miękkim ręcznikiem papierowym lub szmatką do uzyskania naturalnego połysku.

2. D-LUX Płyn do Pleśni 500 ml

Pleśń na płytkach w łazience to uporczywy i niebezpieczny problem. Niestety – także całkiem powszechny, co wynika po prostu ze specyfiki pomieszczenia. Gdy zauważymy niechciany nalot na naszych płytkach, warto od razu zacząć działać. Aby skutecznie pozbyć się śladów po pleśni, najlepiej jest sięgnąć po specjalne środki chemiczne.

D-LUX Płyn do Pleśni 500 ml to skuteczny preparat, który efektywnie usuwa zanieczyszczenia powstałe wskutek pleśni, zarówno z powierzchni ścian, jak i podłóg — w tym powierzchni kafelkowych. Charakteryzuje się silnym działaniem czyszczącym, dzięki czemu znakomicie radzi sobie z usuwaniem śladów pleśni na ścianach, podłogach oraz w trudno dostępnych miejscach, takich jak szczeliny czy fugi. Preparat nie tylko eliminuje zabrudzenia spowodowane obecnością grzybów, glonów i mchów, ale również neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Dzięki niemu czyszczenie kafli z pozostałości pleśni będzie szybkie i skuteczne!

Jak wyczyścić bardzo brudne płytki z osadów pleśni? Preparat należy równomiernie nanieść na zanieczyszczoną powierzchnię, pozostawić na co najmniej 20 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą lub wytrzeć i umyć. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń procedurę można powtórzyć kilkukrotnie, aż do osiągnięcia pożądanego rezultatu. W trakcie używania środka zaleca się zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Preparat powinien być stosowany wyłącznie w rękawicach ochronnych.

3. D-LUX Odkamieniacz 1000 ml

Jeśli zastanawiasz się, czym wyczyścić kafelki z kamienia to D-LUX Odkamieniacz 1000 ml będzie dla Ciebie idealną propozycją! Jest to przykład kolejnego, skutecznego i wszechstronnego płynu do mycia z naszej oferty, który wykorzystasz nie tylko w łazience, ale w całym swoim domu. Uporaj się z uporczywym brudem szybko i sprawnie!

D-LUX Odkamieniacz 1000 ml to skoncentrowany preparat przeznaczony do codziennego i gruntownego czyszczenia powierzchni sanitarnych, takich jak płytki ceramiczne, glazurowane płytki ścienne, fugi, kabiny prysznicowe oraz armatura łazienkowa. Idealnie sprawdza się w łazience, toalecie oraz kuchni. Produkt umożliwia precyzyjne usuwanie osadów z kamienia, mydła, zacieków oraz innych trudnych do wyczyszczenia zabrudzeń. Skutecznie eliminuje zarówno świeże plamy, jak i uporczywy kamień nagromadzony przez dłuższy czas.

Preparat możesz bezpiecznie stosować do czyszczenia:

  • kabiny prysznicowej,
  • umywalki,
  • armatury sanitarnej,
  • wanny,
  • toalety,
  • płytek ceramicznych, glazurowanych i ściennych.

Sposób użycia preparatu nie jest trudny. Aby jego praca była efektywna, wystarczy oczyścić powierzchnię wybraną metodą, a następnie dokładnie spłukać czystą, bieżącą wodą. Na koniec wytrzeć do sucha. Preparatu nie należy pozostawiać na powierzchni dłużej niż 2 minuty po jego aplikacji.

4. D-LUX Odtłuszczacz pomarańcza 1L

Nasz hitowy produkt do czyszczenia tłustych plam sprawdzi się także w łazience. Jeśli głowisz się jak odtłuścić płytki ceramiczne to sięgnij po nasz D-LUX Odtłuszczacz pomarańcza 1L.

Jest to gotowy do użycia preparat o wyjątkowo silnych właściwościach odtłuszczających. Skutecznie odtłuszcza, czyści i usuwa plamy z różnorodnych powierzchni. Doskonale radzi sobie z czyszczeniem kafelków, piekarników, okapów, mikrofalówek, płyt grzewczych, kuchenek gazowych, zlewów, mebli kuchennych oraz innych tłustych i uporczywych zabrudzeń.

Produkt efektywnie usuwa również tłuste plamy z odzieży, a także jest niezastąpiony w garażach, warsztatach czy serwisach maszyn i urządzeń. Przebadany dermatologicznie i mikrobiologicznie, nie powoduje podrażnień ani alergii, dzięki czemu jest odpowiedni dla osób z wrażliwą skórą. Wolny od drażniących związków lotnych, w pełni biodegradowalny i bezpieczny dla środowiska.

Z naszymi rozwiązaniami nie ma konieczności używania wielu różnych produktów w domu! Stawiamy na sprawdzone, skuteczne i wszechstronne rozwiązania, które pomogą Ci nie tylko zaoszczędzić czas, ale i pieniądze!

Jak czyścić kafelki łazienkowe Odtłuszczaczem D-LUX?

  1. Użyj dołączonego atomizera ze spryskiwaczem. Spryskaj czyszczoną powierzchnię preparatem i pozostaw na 3-4 minuty, aby mógł skutecznie zadziałać.
  2. Po upływie tego czasu dokładnie wytrzyj powierzchnię wilgotną gąbką, a następnie przetrzyj do sucha.

5. D-LUX Powłoka Hydrofobowa 250 ml

D-LUX Powłoka Hydrofobowa 250 ml to preparat, który może sprawić, że czyszczenie płytek ceramicznych stanie się szybsze i prostsze! Warto stosować go cyklicznie po czyszczeniu łazienki w ramach konserwacji powierzchni.

D-LUX Powłoka Hydrofobowa 250 ml to preparat przeznaczony do ochrony kabin prysznicowych, baterii łazienkowych, okien, luster, elementów szklanych i metalowych oraz płytek ceramicznych. Środek skutecznie impregnuje powierzchnie, zabezpieczając je przed szkodliwym działaniem wody i innych zanieczyszczeń. Zapobiega osadzaniu się kamienia, mydlin oraz innych zanieczyszczeń, co znacząco ułatwia późniejsze czyszczenie.

Produkt tworzy warstwę antystatyczną, która ogranicza rozwój bakterii, grzybów i roztoczy, jednocześnie zapewniając idealnie czystą powierzchnię bez smug i zacieków. To niezawodne rozwiązanie dla długotrwałej ochrony i estetyki powierzchni.

Regularne stosowanie naszego preparatu zapobiega powstawaniu i gromadzeniu się osadów z kamienia czy mydlin, co jest szczególnie ważne w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienki. Dodatkowo preparat ułatwia późniejsze czyszczenie, oszczędzając Twój czas i wysiłek.

Jak zakonserwować płytki w łazience z użyciem naszego środka? Przed rozpoczęciem aplikacji należy dokładnie oczyścić powierzchnię, usuwając wszelkie zabrudzenia, oraz starannie ją odtłuścić. Ważne jest, aby powierzchnia była całkowicie czysta i sucha. Przed nałożeniem preparatu należy wstrząsnąć butelką, a następnie nałożyć środek w cienkiej, jednolitej warstwie, równomiernie go rozprowadzając. Po aplikacji należy pozostawić powłokę na około 15 minut, aby efekt mógł się utrwalić. Po tym czasie powierzchnię należy wypolerować za pomocą miękkiej, czystej ściereczki z mikrofibry, co pozwoli usunąć ewentualne smugi i nadmiar środka, nadając powierzchni idealny połysk i gładkość.

Czym czyścić płytki podłogowe w łazience?

Czyszczenie mycie kafelków podłogowych w łazience to kluczowy element dbania o higienę i estetykę tego pomieszczenia. Regularne usuwanie zabrudzeń, osadów z mydła i kamienia nie tylko przedłuża żywotność płytek, ale również zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów. Jak wyczyścić płytki podłogowe, aby zawsze wyglądały jak nowe? Sprawdź nasze sprawdzone metody!

1. D-LUX Podłogi bez smug Brazylijska pomarańcza — Płyn do mycia podłóg 1L

Największym dylematem wielu osób jest to jak myć kafelki, żeby nie było smug. Warto mieć świadomość, że brak smug po czyszczeniu to bardzo często kwestia nie techniki sprzątania, ale odpowiedniego środka czyszczącego, używanego do mycia. A zatem, czym czyścić kafelki łazienkowe, by prezentowały się idealnie? Sięgnij po D-LUX Podłogi bez smug Brazylijska pomarańcza — Płyn do mycia podłóg 1L!

D-LUX Podłogi bez smug to specjalistyczny płyn przeznaczony do czyszczenia wszystkich rodzajów powierzchni wodoodpornych. Produkt został stworzony na bazie alkoholu oraz biodegradowalnych środków powierzchniowo czynnych, co czyni go przyjaznym dla środowiska. Jego największe zalety to skuteczne oczyszczanie podłóg oraz szybkie wysychanie, które gwarantuje perfekcyjny efekt bez smug. Płyn usuwa kamień na płytkach, kurz oraz tłuste zabrudzenia, pozostawiając powierzchnię idealnie czystą!

Mycie kafelek bez smug to nie jedyne możliwości tego produktu. Sprawdzi się on nie tylko w łazienkach — z powodzeniem można zastosować go także do czyszczenia:

  • powierzchni zabezpieczonych akrylami,
  • szafek,
  • parapetów,
  • glazury,
  • ścian,
  • ram okiennych,
  • zewnętrznych elementów urządzeń kuchennych,
  • i wielu innych.

Jak prawidłowo powinno wyglądać mycie kafelków łazienkowych z płynem D-LUX Podłogi bez smug? Przy normalnych zabrudzeniach płyn należy dozować od 50 ml na 5 l wody. Przy silnych zabrudzeniach warto zastosować odpowiednio większą dawkę środka. Po połączeniu z wodą należy umyć zabrudzoną powierzchnię, przy użyciu mopa lub miękkiej ściereczki.

Nie lubisz zapachu pomarańczy? Nasz płyn dostępny jest w kilku wersjach zapachowych! Sprawdź koniecznie:

2. Laboratorium Pani Domu Gruntowne czyszczenie 1l

Jak wyczyścić mocno zabrudzone płytki podłogowe? Laboratorium Pani Domu Gruntowne czyszczenie 1l to nasz specjalistyczny środek, który nie boi się zadań specjalnych. Z powodzeniem wykorzystać go możesz do mycia płytek podłogowych, które wymagają nieco więcej uwagi.

Laboratorium Pani Domu Gruntowne czyszczenie 1l to uniwersalny zasadowy koncentrat do gruntownego mycia. Jest to nasze autorskie, niezawodne rozwiązanie stworzone z myślą o najbardziej wymagających zadaniach czyszczących. Dzięki pH 12 i wysoko aktywnym składnikom produkt skutecznie penetruje powierzchnie i usuwa nawet najtrudniejsze zabrudzenia, zapewniając głębokie oczyszczenie. Wyjątkowe właściwości emulgujące pozwalają na łatwe rozpuszczanie tłuszczów, brudu i starych powłok ochronnych.

Koncentrat nadaje się do czyszczenia silnie zabrudzonych podłóg oraz powierzchni z tworzyw sztucznych, naturalnych i metalowych odpornych na działanie wody i środków alkalicznych. To idealne rozwiązanie zarówno do użytku domowego, jak i w warsztatach czy obiektach przemysłowych. Produkt szczególnie polecany jest do usuwania nawarstwionych powłok akrylowych i polimerowych, pozostawiając podłogi czyste i lśniące bez konieczności intensywnego szorowania.

Jak z pomocą preparatu doprowadzić podłogi do porządku? Do codziennego mycia należy dodać 20 ml płynu na 1 litr wody, a następnie czyścić powierzchnię mopem, unikając jej wyschnięcia podczas pracy. W przypadku doczyszczania silnie zabrudzonych powierzchni należy zwiększyć dawkę do 50 ml płynu na 1 litr wody, wykorzystać szczotkę do czyszczenia, zebrać zanieczyszczenia i dokładnie spłukać powierzchnię czystą wodą, aby ją zneutralizować.

Jak wyczyścić fugi?

Wiesz już, czym czyścić płytki łazienkowe, aby móc cieszyć się higieniczną łazienką. Jednakże często po dokładnym umyciu płytek uwydatnia się kolejny problem — a są to zabrudzone fugi. Co stosować na ich powierzchnię, aby usunąć zabrudzenia i sprawić, że ściany i podłogi w łazience znów będą wyglądały jak nowe?

1. D-LUX płyn do czyszczenia fug 1 L

D-LUX płyn do czyszczenia fug 1 L to nasz specjalistyczny środek, który pozwoli Ci zadbać o doskonałą czystość w łazience oraz innych pomieszczeniach! Jest to skoncentrowany preparat, który skutecznie usuwa nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia, jednocześnie eliminując bakterie i zarazki nagromadzone w szczelinach przez lata. Jest to doskonały wybór zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i właścicieli zwierząt domowych, zapewniający higieniczną czystość powierzchni.

Płyn wyróżnia się prostą aplikacją i szybkim działaniem – już w 30 sekund usuwa bakterie i zarazki, bez potrzeby szorowania, co czyni proces czyszczenia szybkim i efektywnym. Mimo swojej wysokiej skuteczności preparat jest bezpieczny dla fug – nie wypłukuje ich ani nie odbarwia, a dodatkowo przywraca ich pierwotny kolor, niezależnie od barwy.

Produkt dostępny jest w butelce o pojemności 1 litra, wyposażonej w ergonomicznie zaprojektowaną szyjkę, która umożliwia precyzyjne dozowanie i rozprowadzenie środka w szczelinach. Jedna butelka wystarcza na wyczyszczenie około 20 m² powierzchni, co czyni go wydajnym i praktycznym rozwiązaniem do każdego domu.

Czyszczenie płytek — jakie akcesoria będą przydatne?

Czyszczenie płytek wymaga nie tylko zastosowania odpowiednich środków, ale także akcesoriów. Nie każde narzędzie sprawdzi się do tego rodzaju powierzchni. Należy postawić przede wszystkim na rozwiązania, które pozwolą na skuteczne wymycie zabrudzeń, ale nie będą ze sobą niosły ryzyka zarysowania czy uszkodzenia powierzchni płytek. A zatem, czym najlepiej czyścić płytki łazienkowe, żeby ich nie uszkodzić?

  1. Miękkie gąbki — jak myć kafelki bez smug, żeby ich nie uszkodzić? Miękkie i delikatne gąbki sprawdzą się do tego najlepiej! Pozwolą dokładnie rozprowadzić środek czyszczący i umożliwią delikatne szorowanie bez ryzyka uszkodzenia lub zarysowania powierzchni płytek.
  2. Szmatki z mikrofibry szmatki z mikrofibry (np. D-LUX Mikrofibra żółta 40x40 cm 1 szt) to jedno z najlepszych narzędzi do czyszczenia delikatnych, ale wymagających powierzchni. Jeśli często wykorzystujesz je do sprzątania, to polecamy zaopatrzyć się w mikrofibrę w rolce.
  3. Ręczniki papierowe — niepylące ręczniki papierowe to jedne z najbardziej uniwersalnych narzędzi w naszych domach. Sprawdzą się także do czyszczenia szyb, luster płytek łazienkowych. Warto wybrać w tym celu produkt o wysokiej chłonności (jak np. D-LUX — Ręcznik Superchłonny 110 listków).
  4. Miękkie szczotki — miękką i delikatną szczoteczką również można bez obaw czyścić kafelki. Akcesorium to sprawdzi się szczególnie w trudniej dostępnych miejscach oraz w przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń.

Czego NIE STOSOWAĆ do mycia płytek łazienkowych?

Podczas mycia płytek łazienkowych należy unikać stosowania ostrych szczotek z twardym włosiem, ponieważ mogą one zarysować powierzchnię płytek lub uszkodzić fugi. Nie zaleca się również używania metalowych gąbek czy druciaków, które mogą powodować trwałe zarysowania. Środki czyszczące zawierające agresywne substancje chemiczne, takie jak silne kwasy lub wybielacze, mogą uszkodzić delikatne wykończenia płytek i spoin. Zamiast tego warto używać wspomnianych wyżej miękkich gąbek, ściereczek z mikrofibry oraz dedykowanych łagodnych detergentów.

Mycie płytek domowymi sposobami

Istnieją różne domowe sposoby na czyszczenie płytek w łazience. I choć domowe preparaty oraz naturalne środki stały się w ostatnim czasie popularne, to należy mieć na uwadze, że nigdy nie będą one tak skuteczne jak specjalistyczne środki. Specjalistyczne preparaty skuteczniej usuwa bowiem zabrudzenia, bez ryzyka uszkodzenia lub zmatowienia płytek.

Może się jednak zdarzyć, że nie będziemy mieć tych środków, a zajdzie konieczność posprzątania łazienki. Warto wówczas znać domowe sposoby, które można wykorzystać awaryjnie. A zatem, czym wyczyścić kafelki łazienkowe, gdy pod ręką brakuje dedykowanych preparatów?

1. Domowy płyn na bazie octu i wody

Ocet to wszechstronny środek czyszczący, który świetnie radzi sobie z usuwaniem osadów z mydła i kamienia z płytek łazienkowych. Mycie płytek octem to dobry, alternatywny sposób na porządek w łazience, jednakże, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia powierzchni, nie powinno się używać go zbyt często w nierozcieńczonej formie. Bezpiecznym rozwiązaniem jest przygotowanie mieszanki octu z wodą i przelanie jej do butelki ze spryskiwaczem.

Jak przygotować roztwór? Wystarczy zastosować proporcję 3:1, czyli na trzy części wody dodać jedną część octu. Tak przygotowany płyn należy nanieść na płytki łazienkowe, a następnie przetrzeć je wilgotną ściereczką. A jeśli zostanie Ci trochę płynu, to możesz bez obaw zastosować go do mycia okien lub ścian kabiny prysznicowej.

2. Kwasek cytrynowy

Mycie kafelków kwaskiem cytrynowym to prosty i naturalny sposób na usunięcie osadów z mydła, kamienia czy tłuszczu. Jak wyczyścić glazurę z jego pomocą? Wymieszaj 2-3 łyżki kwasku cytrynowego z gorącą wodą (1 l), aż całkowicie się rozpuści. Możesz też użyć mniejszej ilości wody, jeśli zabrudzenia są bardzo uporczywe.

Nałóż roztwór na kafelki za pomocą gąbki, ściereczki lub butelki ze spryskiwaczem. Skup się na miejscach, gdzie gromadzą się osady i brud, takich jak fugi czy okolice baterii prysznicowej. Następnie pozwól roztworowi działać przez 5-10 minut, aby skutecznie rozpuścił osady i zabrudzenia. Po upływie czasu delikatnie przetrzyj powierzchnię gąbką lub ściereczką, a następnie dokładnie spłucz czystą wodą, aby usunąć resztki kwasku cytrynowego. Wytrzyj kafelki do sucha, używając miękkiej ściereczki z mikrofibry, aby zapobiec powstawaniu smug.

Choć kwasek cytrynowy jest łagodnym środkiem, to przed jego zastosowaniem na delikatnych powierzchniach to warto przetestować go na niewidocznym fragmencie kafelków. Myjąc łazienkę, warto też rozsądnie dozować ilość płynu. Nadmiar wody może bowiem doprowadzić do zawilgocenia pomieszczenia.

3. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona ma świetne właściwości czyszczące, takie jak usuwanie tłustych plam i pleśni, dzięki czemu nadaje się do większości typów płytek łazienkowych.

Podobnie jak w przypadku octu, sodę należy połączyć z wodą. Wystarczy wymieszać pół szklanki sody z dwiema szklankami gorącej wody. W przypadku mocniejszych zabrudzeń można przygotować pastę, dodając mniej wody, tak aby powstała papkowata konsystencja. Przygotowany preparat należy nałożyć na powierzchnię płytek, odczekać chwilę, a następnie dokładnie zmyć wodą.

4. Płyn do mycia naczyń

Domowe sposoby na czyszczenie kafelek pozwalają na zastosowanie różnych, popularnych środków. Czym wyczyścić płytki łazienkowe, gdy mamy problem z uporczywą plamą? Pomocny może okazać się płyn do mycia naczyń. Można po niego sięgnąć, warto jednak mieć świadomość, że raczej nie nadaje się on do systematycznego czyszczenia płytek. Należy stosować go w formie rozcieńczonej — kilka kropel płynu do mycia naczyń należy rozpuścić w misce wody i powstałą miksturą wyszorować zabrudzoną powierzchnię z pomocą miękkiej gąbeczki lub delikatnej szczotki.

Rodzaj płytek ma znaczenie! Co należy wiedzieć?

Każde płytki wymagają regularnej pielęgnacji. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że kafelki wykonane mogą być z różnych materiałów. Zawsze przed rozpoczęciem czyszczenia warto upewnić się, że dany środek jest dostosowany do naszych płytek łazienkowych i nie wyrządzi im krzywdy.

Co warto wiedzieć o poszczególnych rodzajach płytek łazienkowych?

1. Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne powstają z naturalnych surowców, takich jak glina, piasek czy talk. Proces wypalania nadaje im wysoką twardość, a dodatkowe malowanie i zdobienia zapewniają zwartą i trwałą strukturę. Płytki nieszkliwione charakteryzują się delikatnym, matowym wykończeniem, które często przypomina efekt satyny.

Czyszczenie standardowych płytek ceramicznych jest stosunkowo proste – można używać zarówno specjalistycznych środków chemicznych, jak i wielu sprawdzonych domowych metod. To jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań do łazienek.

2. Płytki gresowe

Płytki gresowe również zaliczają się do płytek ceramicznych, ale ich skład wzbogacony jest m.in. o kwarc, co sprawia, że są znacznie mniej nasiąkliwe. Dzięki temu wilgoć nie wpływa negatywnie na ich strukturę. Gres cechuje się większą odpornością na pęknięcia, nie zamarza i jest mniej podatny na zarysowania w porównaniu do klasycznych płytek ceramicznych.

Sposób czyszczenia płytek gresowych zależy od ich wykończenia. Szkliwiony gres można myć praktycznie dowolnymi metodami. Natomiast matowy, chropowaty gres należy czyścić gorącą wodą, która szybko odparowuje, nie pozostawiając zacieków. Do takich powierzchni dobrze sprawdzają się także specjalistyczne środki przeznaczone do mycia gresu.

3. Płytki szkliwione

Płytki szkliwione to rodzaj ceramicznych kafelków, które w ostatnim etapie produkcji pokrywane są warstwą szkliwa. Dzięki temu zyskują połysk, a także dodatkową ochronę przed wilgocią i wnikaniem pleśni.

Ich gładka, błyszcząca powierzchnia jest jednak bardziej narażona na zarysowania, dlatego do czyszczenia nie należy stosować szorstkich gąbek, takich jak druciaki, ani detergentów zawierających składniki ścierne.

4. Płytki kamienne

Płytki wykonane z kamienia naturalnego, takie jak marmur czy granitwyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzują się solidnością, trwałością oraz łatwością w utrzymaniu czystości.

Podczas pielęgnacji takich płytek kluczowe jest unikanie stosowania roztworów o kwaśnym odczynie. Domowe środki czyszczące, takie jak ocet czy kwasek cytrynowy, mogą powodować mikrouszkodzenia powierzchni kamienia, dlatego należy ich bezwzględnie unikać.

5. Płytki z naturalnych materiałów

W łazience można również zastosować płytki z naturalnych materiałów, takich jak glina, do których należą np. płytki cotto czy terakota. Cechują się one stosunkowo niską nasiąkliwością, co czyni je doskonałym wyborem do wilgotnych pomieszczeń. Ich pielęgnacja nie jest trudna – można używać łagodnych detergentów dedykowanych płytkom naturalnym, które nie zawierają składników ścierających, a także domowych środków, takich jak roztwór na bazie octu.

Płytki mozaikowe mogą być wytwarzane z różnych materiałów, w tym szkła, co sprawia, że ich czyszczenie jest zazwyczaj łatwe i skuteczne. W przypadku konieczności umycia tego rodzaju płytek warto najpierw ustalić, z jakiego surowca są wykonane, aby dobrać odpowiednią metodę czyszczenia. Z powodzeniem można sięgać po uniwersalne i delikatne środki czyszczące z naszej oferty.