Jak pozbyć się zapachu z butów?
Nasze stopy to jedna z najsilniej „pracujących” części ciała. Całymi dniami niosą nasz ciężar ciała w docelowe miejsca, w różnych warunkach i po różnym podłożu. I tak jak każda, intensywnie pracująca część ciała, podlegają termoregulacji. Czyli mówiąc krótko — pocą się. A to może być przyczyną powstawania nieprzyjemnego zapachu w naszym obuwiu. Odrzucająca woń z obuwia to nic przyjemnego. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się jak zlikwidować nieprzyjemny zapach z butów.
Czego dowiesz się z tego artykułu?
- Co sprawia, że buty zaczynają nieprzyjemnie pachnieć.
- Jakie są sposoby na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z obuwia.
- Jak działa produkt D-LUX odświeżacz do butów z wygodnym aplikatorem.
- Jakie są domowe sposoby na brzydki zapach z obuwia.
Śmierdzące buty — co powoduje nieprzyjemny zapach
Smród z butów to rzecz, której każdy z nas chciałby uniknąć. Dość często jednak borykamy się z problemem przykrego zapachu wydobywającego się z wnętrza obuwia — i zdarza się to nie tylko w przypadku intensywnie użytkowanych butów sportowych, trekkingowych czy kozaków. A zatem, skąd ten odór się bierze?
Wyróżnić można różne przyczyny nieprzyjemnego zapachu we wnętrzu butów:
- Zła wentylacja obuwia — nasz pot jest bezwonny, a przyczyną brzydkiego zapachu są bakterie i grzyby, które namnażają się w wilgotnym środowisku. Aby przykry zapach nie występował należy wietrzyć buty i suszyć je po ewentualnym przemoczeniu.
- Powstawaniu nieprzyjemnych zapachów sprzyja złej jakości obuwie z syntetycznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza. Wybieraj buty wykonane z naturalnych tworzyw (np. skóry naturalnej).
- Nadmierna potliwość stóp — przypadłość ta może sprawiać, że buty brzydko pachną. Warto dbać o higienę i używać dezodorantów do stóp.
- Zbyt długie chodzenie w jednych skarpetach — czasem już po kilku godzinach skarpety mogą posiadać intensywny zapach, który przesiąka na obuwie.
- Brak dbania o higienę i czystość obuwia.
Najlepszy sposób na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z butów
Co zrobić z nieprzyjemnym zapachem wewnątrz obuwia, gdy wietrzenie nie pomaga? Są skuteczne sposoby na to, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z obuwia — a poniżej przedstawiamy najlepszy z nich!
D-LUX Odświeżacz do butów z wygodnym aplikatorem 400 ml
Zastanawiasz się, jak skutecznie zniwelować nieprzyjemne zapachy i odświeżyć wnętrze obuwia? Nie wiesz, jak usunąć przykry zapach z butów skórzanych i jak usunąć zapach z butów sportowych? W takim razie zaufaj nam i naszemu preparatowi! D-LUX Odświeżacz do butów z wygodnym aplikatorem 400 ml to nasz autorski środek, który w kilka chwil sprawi, że brzydki zapach butów przestanie być problemem!
Nasz preparat posiada właściwości bakteriobójcze i odświeżające — skutecznie działa na wszystkie drobnoustroje, które wydzielają nieprzyjemny zapach. Z łatwością odświeżysz wnętrze butów dzięki specjalnemu aplikatorowi, który ułatwi rozprowadzenie produktu nawet w trudno dostępnych miejscach. Co ważne, nasz preparat można stosować nie tylko do wnętrza buta, ale np. do kasków rowerowych, narciarskich czy wspinaczkowych. Sprawia to, że ten produkt to prawdziwe must have dla osób uprawiających sport!
D-LUX Odświeżacz do butów będzie także wybawieniem dla osób cierpiących na nadmierną potliwość stóp — usunie bowiem nieprzyjemne aromaty już chwilę po aplikacji! Ponadto preparat nie tylko usuwa nieprzyjemną woń, ale także daje przyjemne uczucie chłodu, co pozwala na ograniczenie potliwości stóp. Preparat nie pozostawia białych śladów na butach, jest bezpieczny dla skóry i może być stosowany na obuwie wykonane z dowolnego tworzywa. To wydajny i skuteczny preparat, który przyda się dosłownie w każdym domu!
Jak pozbyć się zapachu z butów domowym sposobem?
Dedykowane preparaty do odświeżania obuwia są najlepszym, najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się brzydkiego odoru. Nie zawsze jednak mamy je pod ręką. Warto zatem poznać domowe sposoby na śmierdzące buty, które można zastosować w „sytuacji awaryjnej”.
- Soda oczyszczona
Aby usunąć brzydkie zapachy, należy wsypać odrobinę sody oczyszczonej do wnętrza obuwia i pozostawić na całą noc. Rano należy dokładnie wytrzepać lub odkurzyć resztki proszku. Soda zabija bakterie, dzięki czemu pozwala doraźnie poradzić sobie ze śmierdzącymi butami. Może okazać się jednak niewystarczająca, jeśli zapach utrzymuje się w obuwiu już długo i potrzebne jest mocne, dokładne wyczyszczenie jego wnętrza.
- Ocet
Ocet ma szerokie zastosowanie i może być także dobrym rozwiązaniem, gdy masz problem z brzydkim zapachem obuwia. Wystarczy przygotować roztwór octu z wodą (w proporcjach 1:1), spryskać obuwie i pozostawić do wyschnięcia. Woń octu wyparuje i jednocześnie pozwoli pozbyć się brzydkiego zapachu z butów.
- Olejki eteryczne
Jedną z awaryjnych metod jest stosowanie olejków eterycznych (najlepsza będzie lawenda lub olejek z drzewa herbacianego, który posiada właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne). Kilka kropel olejku zaaplikować należy do wnętrza obuwia. Można również, podobnie jak w przypadku octu, przygotować roztwór wody z kilkoma kroplami olejku. Ich obecność przywróci butom świeżość i pomoże ukryć przykrą woń.
- Herbata
Liście herbaty posiadają właściwości bakteriobójcze. Suche torebki z herbatą wsadź do butów i pozostaw na całą noc, aby pozbyć się zapachu. Można do buta też po prostu wsypać herbatę liściastą. Alternatywą dla herbaty czarnej lub zielonej może być antyseptyczna szałwia lub suszona lawenda.
- Niska temperatura — mrożenie butów
Zimno zabija wszystkie drobnoustroje, dlatego niektórzy decydują się na przetrzymanie butów w zamrażarce przez kilka godzin (buty najlepiej umieścić w woreczku przed wsadzeniem ich do zamrażarki). Warto pamiętać o tej metodzie zimą i po prostu wystawić buty na zewnątrz w mroźną noc. Jeśli jesteście fanami zimowych wędrówek w terenie, to potraktujcie zimnem wasze śmierdzące buty trekkingowe. Takie „morsowanie” dobrze im zrobi.
- Żwirek dla kota
Jak usunąć wilgoć z butów domowym sposobem? Jeśli jesteś posiadaczem miauczącego czworonoga, to z pewnością posiadasz żwirek dla kota. Wsyp go do buta na kilka godzin, a następnie wysyp lub użyj odkurzacza.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Pot, wilgoć i ciepło to idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Aby zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnego zapachu wewnątrz obuwia, należy pamiętać o kilku zasadach:
- unikać obuwia z tworzyw sztucznych;
- zadbać o dobrą cyrkulację powietrza w obuwiu;
- wietrzyć i czyścić buty (pozostawić je na noc w dobrze wentylowanym miejscu lub najlepiej — na świeżym powietrzu);
- Dbać o higienę stóp;
- Stosować preparaty odświeżające do wnętrza butów (jak np. D-LUX Odświeżacz do butów), który zapobiegnie rozwojowi bakterii;
- Unikać noszenia tych samych butów przez dłuższy czas;
- Pamiętać o regularnej zmianie skarpetek;
- Regularnie zmieniać wkładki w obuwiu.