Zmywarki goszczą w coraz większej liczbie polskich domów. To sprawia, że również związane z ich użytkowaniem specyfiki stają się coraz popularniejsze. Zanim jednak jakieś wybierzemy, warto sprawdzić ich zastosowanie raz jakość.

Do działania zmywarki potrzebne są nie tylko środki czyszczące, ale również cała seria dodatkowej chemii, która będzie niezbędna do utrzymania czystości w zmywarce. Dobra jakość urządzenia w dużej mierze wynika z formy jej eksploatacji oraz dbałości o jej kondycję.

Mycie, czyszczenie i nabłyszczanie

Podstawową funkcją zmywarki jest mycie naczyń – z tego powodu dobrze jest wybierać środki z najwyższej półki, jak np. tabletki żelowe do zmywarki Dreft Platinum (90 sztuk), które zawierają w sobie nabłyszczacz i sól, dzięki czemu nie potrzeba ich dodatkowo kupować. Tabletki te nie pozostawiają żadnych smug na szkle. W alternatywie mogą znaleźć się specjalistyczne żele do zmywarki Finish Powergel (1,5 l), które nieco łatwiej jest dawkować. Osoby, które nie chcą stosować dodatkowych środków nabłyszczających i czyszczących powinny wybrać niektóre produkty spełniające wszystkie te role, jak np. Finish Powerball All in 1 (56 sztuk) albo tabletki do zmywarki Astonish 5w1 (42 sztuki). W innym przypadku pozostaje stosowanie specjalnych nabłyszczaczy, takich jak płyn Finish Calgonit (750 ml).

Środek do myciaŚrodek do myciaŚrodek do myciaŚrodek do mycia

Nabłyszczanie, odświeżanie i higiena

Prawdą jest, że używanie samych kapsułek myjących do naczyń nie jest wystarczające w przypadku zmywarek. Sam proces mycia powoduje, że w zmywarce osadza się nie tylko kamień z wody, ale również pozostają tam resztki jedzenia. To może powodować nieprzyjemny zapach, który z łatwością usunie się przez regularne stosowanie odświeżaczy Finish Calgonit (3 sztuki). W ochronie przed kamieniem pomóc może też sól do zmywarek Fit (1,2 kg), która dodatkowo będzie też utrzymywać przyjemny zapach oraz nabłyszczać naczynia. Fit sól do zmywarek również zmiękcza wodę. Brak soli powoduje zacieki i osady na wymytych naczyniach.

Środek do nabłyszczania i odświeżaniaŚrodek do nabłyszczania i odświeżaniaŚrodek do nabłyszczania i odświeżania

Co jakiś czas niezbędne jest gruntowne czyszczenie zmywarki – nie trzeba tego jednak robić ręcznie. Obecnie wystarczy do wnętrza pustej zmywarki dodać czyścik Finish Calgonit (250 ml) i nastawić pusty cykl czyszczenia. To sprawi, że środek dotrze do trudno dostępnych miejsc i usunie z nich wszelkie zanieczyszczenia.