Prasowanie nie omija nikogo – w praktycznie każdym domu znajduje się deska do prasowania i żelazko. Często jednak sama czynność przysparza wielu problemów i wydaje się być kłopotliwa; niejednokrotnie wynika to ze złej techniki prasowania.

Najlepszy styl prasowania to taki, który pozwala na wykonanie tej czynności w szybki sposób i nie wymaga nanoszenia poprawek. I wynika to nie tylko z chęci zaoszczędzenia czasu, ale również z dbałości o tkaniny. Jak można więc przyspieszyć i podnieść efektywność prasowania?

Odpowiednie żelazko

Teoretycznie każdym żelazkiem wyprasuje się większość ubrań. Tymczasem jednak podstawą w żelazku jest regulacja temperatury prasowania oraz funkcja parowania połączona ze spryskiwaczem. Do zbiornika warto dodać wody do żelazek Wizz (1 l), która nie tylko ułatwia prasowanie, ale również sprawi, że ubrania długo będą miały przyjemny kwiatowy zapach – zależnie od wybranej nuty. Dozowanie bezpośrednio do otworu wlewu w żelazku zapobiega elektryzowaniu prasowanych tkanin. Co więcej, jest to też dobry dodatek, jeśli chodzi o dbałość o stopę żelazka. Najbardziej efektywne prasowanie to to, które odbywa się za pomocą żelazka ze stopą ceramiczną. Niemniej, każdy typ sprawdzi się dobrze – o ile stopa jest wolna od zabrudzeń oraz kamienia. Woda do żelazek Wizz doskonale zapobiegnie nadmiernemu osadzeniu kamienia. Z wodą Wizz prasowanie będzie jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze.

Zadbaj o żelazko

Wygodna deska

Drugą istotną sprawą jest wygodna deska do prasowania. Warto wiedzieć, że nie trzeba męczyć się z prasowaniem nogawek w kant i zaprasowywaniem rękawków, które potem źle układają się na ramionach. O wiele skuteczniej i szybciej będzie wyposażyć deskę w specjalne dodatki, które pozwalają na naciągnięcie np. nogawki spodni i wyprasowanie jej na gładko, bez żadnych zagięć.

Technika i odpoczynek

Ubrania będą prasowały się szybciej, jeśli prasowanie będzie przebiegać wzdłuż włókien i splotów tkaniny, a także bez użycia nadmiernej siły. Dzięki temu ubrania dłużej pozostają bez zagnieceń, a sam materiał nie będzie się rozciągał już po drugim kontakcie z żelazkiem. Ubrania warto spryskać również przed prasowaniem krochmalem w sprayu Dalli Duo (500 ml) – zapobiega on powstawaniu zabrudzeń na tkaninach, lekko je usztywnia i ułatwia wyprasowanie. Przed użyciem wstrząsnąć pojemnikiem, a następnie spryskać równomiernie z odległości ok. 30 cm. Dobrze jest również po samym prasowaniu nie składać od razu ciepłych ubrań w kostkę, bo powstałe zagięcia będą bardzo widoczne – lepiej rozwiesić je na jakiś czas, a złożyć dopiero potem. W ten sposób prasowanie będzie potrzebne tylko po ich wypraniu. Krochmal nie nadaje się do gorącego prasowania, należy więc użyć ok. dwukrotnie niższej temperatury prasowania niż zazwyczaj. Produkt ten jest przetestowany dermatologicznie. 

Ułatwia prasowanie