Wiele osób rezygnuje z używania proszku do prania, jako że często jest on mało wydajny i niekoniecznie w zadowalającym stopniu skuteczny. Alternatyw w obecnych czasach jest kilka, czym jednak się one różnią?

Najpopularniejsze zaraz po proszkach do prania są płyny. Niedawno na rynek weszły również żele do prania, które nie znajdują aż tylu wielbicieli, mimo że tak naprawdę mają swoje zalety. Również ciekawą alternatywą kapsułki do prania, coraz popularniejsze w Polsce. Jakie wady i zalety mają dwa ostatnie rozwiązania?

Wygodne kapsułki

Po kapsułki do prania, takie jak Persil Duo Caps uniwersalne (45 szt.) czy do kolorów (16 szt.) sięgają zazwyczaj osoby, które poszukują rozwiązań wygodnych. Nie ma nic prostszego niż wrzucenie jednej kapsułki do bębna i brak konieczności dozowania dodatkowo płynu do płukania czy wybielacza, jak to jest w przypadku kapsułek Ariel 3in1 (27 prań). Co więcej, takie rozwiązanie zmniejsza również wydatki związane z praniem, gdyż jedna kapsułka odpowiedzialna jest za pranie, płukanie i odplamianie.

Kapsułki do praniaKapsułki do praniaKapsułki do prania

Niemniej jednak kapsułki mają jedną, podstawową wadę: jeśli pierzemy często, to zwykle musimy mieć ich spory zapas. Jedna kapsułka wystarczy nam wyłącznie na jedno pranie, co w przypadku osób posiadających liczną rodzinę czy małe dzieci może stanowić znaczny wydatek.

Kapsułki jednak posiadają zdecydowanie więcej zalet niż wad:

  • Są przede wszystkim higieniczne w porównaniu z proszkiem, który się rozsypuje i dodatkowo na pranych rzeczach pozostawia smugi. Kapsułka rozpuszcza się do końca.
  • Kolejna zaleta to mniejsze zużycie płynu, gdyż w kapsułce jest odpowiednia ilość żelu na jedno pranie (dzięki temu nie trzeba dozować).
  • Proste przeliczanie: 1 kapsułka na 1 pranie.
  • Kapsułki są łatwe w przechowywaniu – małe, lekkie i wygodne opakowanie.

Wydajne żele

Korzystniejszym finansowo rozwiązaniem są żele do prania, np. Ariel do kolorów (3,85 l – 55 prań). W dużej mierze ich wydajność zależy od samego rodzaju żelu oraz marki, która go promuje; przykładowo, żel Vizir N wystarcza na 40 prań (2,6 l), inna jego odmiana na 83 prania (prawie 6 l), podczas gdy uniwersalny żel Persil do kolorów wystarczy na 77 prań (5 l). Żele często są również hipoalergiczne, przez co sprawdzą się przy praniu ubrań dla dzieci.

Żel do prania VizirŻel do prania ArielŻele do prania VizirŻele do prania Persil

Niestety, mają one również wady. Przede wszystkim żele do prania, choć wydajne, muszą być stosowane razem z płynem do płukania. W razie większych zabrudzeń niezbędne jest też użycie wybielacza.