Pranie dywanów nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków domowych, ale niestety co jakiś czas jest niezbędne. Warto przeprowadzić je tak, aby było jak najszybsze oraz najskuteczniejsze.

W praniu dywanów ogromną rolę grają dwie rzeczy: dobrze dopasowany środek do czyszczenia oraz właściwa technika. Jak sprawić, aby pranie dywanów były efektywne i nie zajmowało całego dnia?

Przy dużych powierzchniach

Najwygodniejszą metodą prania dużych powierzchni, np. wielu dywanów czy wykładzin w domu jest rzecz jasna użycie specjalnej maszyny. Wówczas nasze zdolności nie są tak ważne – istotniejsze robi się dobranie właściwego płynu. Pomocny może być płyn do maszynowego prania dywanów Astonish (750 ml) – jest wydajny, bo stanowi koncentrat, który trzeba rozrobić z wodą. Usunie nie tylko zabrudzenia, ale i roztocza kurzu, a do tego jest biodegradowalny, a więc przyjazny dla alergików.

Do dużych powierzchni

Małe dywaniki i tapicerki

Odświeżanie tapicerek i dywanów dobrze zacząć od wybrania właściwej chemii. Tutaj wybór jest dwojaki: płyny w sprayu, jak np. szampon w sprayu Astonish (750 ml) albo pianki, jak pianka do dywanów Xanto (500 ml). Pozostawia ona delikatny i przyjemny zapach na czyszczonych powierzchniach. Usuwa najtrudniejsze plamy z czerwonego wina, kawy, tłustego jedzenia, a nawet atramentu.

Do prania małych dywaników i tapicerekDo prania małych dywaników i tapicerek

Pianki sprawdzą się zarówno przy czyszczeniu zabrudzeń, jak również po prostu praniu niewielkich powierzchni. Warto wiedzieć, że spray lepiej sprawdzi się do zabrudzeń o dużej powierzchni, ale na dywany o krótszym włosie, zaś pianka dobrze dotrze do głębokich zabrudzeń dywanów z długim włosem. Takie specyfiki nie wymagają dodatkowego tarcia – po krótkim czasie po prostu wyciera się je mokrą szmatką.

Uporczywe zabrudzenia

Przy zabrudzeniach na tapicerkach i dywanach zawsze powstaje jeden dylemat: jak usunąć plamę, nie naruszając koloru tkaniny? Sprawdzają się tutaj delikatne dla tkanin, a jednocześnie skuteczne wybielacze, np. preparat marki Dr Beckmann z dołączoną do zestawu szczoteczką. Preparat nakładamy na zabrudzenie i wcieramy szczotką, a następnie zmywamy na mokro. Można stosować do powierzchni wełnianych. Doskonale czyści, odświeża i usuwa przebarwienia po kawie, tłuszczu czy czerwonym winie. To świetna opcja dla osób posiadających zwierzęta czy małe dzieci – nie powoduje uczuleń, usuwa alergeny i zostawia przyjemny zapach. Środek został przebadany dermatologicznie. 

Do usuwania uporczywych zabrudzeń